Australia otwiera granice dla zaszczepionych turystów. Izolacja trwała dwa lata

Australia otwiera granice dla zaszczepionych turystów. Izolacja trwała dwa lata
Pierwsi po prawie dwóch latach zagraniczni turyści na lotnisku w Melbourbne w Australii (fot. Joel Carret/EPA/PAP)
PAP/mk

Do Australii mogą już przyjeżdżać zagraniczni turyści, pod warunkiem, że są w pełni zaszczepieni. Kraj zniósł blokady wprowadzone prawie dwa lata temu.

Po prawie dwóch latach od zamknięcia granic Australia zaczęła w poniedziałek wpuszczać wszystkich zagranicznych przyjezdnych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Oznacza to szansę na ożywienie krajowego sektora turystycznego, który poniósł znaczne straty podczas pandemii.

DEON.PL POLECAJak przekazał Reuters, w poniedziałek na australijskich lotniskach wyląduje ponad 50 samolotów wykonujących loty międzynarodowe, z czego 27 w Sydney.

"To bardzo ekscytujący dzień, czekałam na niego od dawna, odkąd zamknąłem granice na samym początku pandemii" - oświadczył premier Australii Scott Morrison podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek w Tasmanii.

Dla setek osób, które przez pandemię zostały rozdzielone ze swoimi bliskimi, ponowne otwarcie granic oznacza możliwość spotkania. "Nie widziałam jej od tak dawna. To dla mnie ważne, że mogę tu dotrzeć. Jestem bardzo podekscytowana" - powiedziała w rozmowie z Reutersem Cindy Moss, Amerykanka, która przyjechała do Australii odwiedzić swoją córkę.

Napływ przyjezdnych z zagranicy ma duże znaczenie także dla australijskiego sektora turystycznego. Turystyka, niegdyś jedno z najważniejszych źródeł dochodów, które przynosiło rocznie ok. 60 mld AUD (ok. 43 mld USD), zatrudniając ok. 5 proc. siły roboczej w kraju, w trakcie pandemii poniosła poważne straty.

Z powodu koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Zaczęto je łagodzić pod koniec 2021 r. - w listopadzie otwarto granice m.in. dla migrantów z odpowiednimi kwalifikacjami i zagranicznych studentów.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gill Paul

Historia o wielkiej miłości, namiętnościach, pasji, zdradzie i tragedii

Jackie Kennedy, pierwsza dama, ikona mody i ulubienica Ameryki nie jest szczęśliwa ze swoim nadmiernie ambitnym i niewiernym mężem. Kiedy więc dostaje propozycję spędzenia wakacji na...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Australia otwiera granice dla zaszczepionych turystów. Izolacja trwała dwa lata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.