Australia uznała, że wyjaśnienia Izraela co do ataku na konwój humanitarny są niewystarczające

Australia uznała, że wyjaśnienia Izraela co do ataku na konwój humanitarny są niewystarczające
Fot. EPA / PAP
PAP / jk

Informacje przedstawione przez Izrael w sprawie ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy, w którym zginęło siedem osób, w tym Australijka, są niewystarczające – oświadczyła w sobotę minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong.

Australia dała jasno do zrozumienia, że informacje, które otrzymała „nie są wystarczające, by spełnić nasze oczekiwania” - powiedziała Wong dziennikarzom. W piątek izraelska armia ogłosiła wyniki wewnętrznego śledztwa dotyczącego poniedziałkowego ostrzału, w którym zginęli wolontariusze WCK. Oprócz Australijki w grupie znajdowało się trzech Brytyjczyków, Polak, Palestyńczyk i Amerykanin, posiadający również kanadyjski paszport. „Z ustaleń śledztwa wynika, że nie powinno dojść do tego zdarzenia. Ci, którzy zatwierdzili uderzenie byli przekonani, że celem są uzbrojeni bojownicy Hamasu, nie pracownicy WCK. Atak na pojazdy pomocy humanitarnej jest poważnym błędem wynikającym z omyłkowej identyfikacji, błędów w podejmowaniu decyzji i przeprowadzeniu uderzenia, które naruszały standardowe procedury operacyjne” – napisano w konkluzji dochodzenia.

W reakcji na ten raport szef sztabu generalnego izraelskiej armii gen. Herci Halewi zdymisjonował dwóch wysokich rangą oficerów, w tym szefa sztabu brygady Nachal, której żołnierze przeprowadzili atak, oraz udzielił nagany trzem dowódcom. „Oczekujemy, że wszyscy odpowiedzialni za śmierć australijskiej obywatelki i jej kolegów z organizacji World Central Kitchen (WCK) zostaną pociągnięci do odpowiedzialności” – podkreśliła szefowa australijskiej dyplomacji.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leslie Wolfe

Na stole chirurgicznym leży pacjent, którego znam i... nienawidzę.

Kiedy ogłaszam godzinę śmierci, mój głos jest spokojny. Sala operacyjna zamiera. Wszystkie oczy skierowane są na mnie, szeroko otwarte i pełne napięcia.

Nigdy nie straciłam pacjenta....

Skomentuj artykuł

Australia uznała, że wyjaśnienia Izraela co do ataku na konwój humanitarny są niewystarczające
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.