Beskidy: Mniejszy mróz i wiatr w górach. Na szlakach trudne warunki

Beskidy: Mniejszy mróz i wiatr w górach. Na szlakach trudne warunki
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Jako bardzo trudne określili ratownicy GOPR warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. W górach mróz zelżał, ale to spowodowało, że pojawiły się oblodzenia. W poniedziałek było też wietrznie - poinformowali goprowcy ze Szczyrku.

- Warunki na szlakach turystycznych są bardzo trudne. Wieje dość silny wiatr. Pokrywa śnieżna jest ubita. Przy temperaturze, która wzrosła - w poniedziałek rano było: -1, -2 stopnie - wytwarzała się na niej warstwa lodu. Na szlakach występują oblodzenia. W dolinach temperatury są dodatnie: 3 stopnie w Szczyrku - oznajmili w poniedziałek beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku. W Bielsku-Białej było rano 5 stopni.

W Beskidach leży od 30 cm śniegu w Szczyrku i 40 cm w Wiśle do 55 cm na Markowych Szczawinach i 65 cm na Hali Miziowej.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

DEON.PL POLECA

Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy, podejściowy. Jego częścią jest między innymi ośmiometrowa, pionowa ściana zwana Czarny Dziób, na którą turyści muszą się wspiąć.

Turyści, którzy pomimo zimowych warunków wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie ciepłe ubranie. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Beskidy: Mniejszy mróz i wiatr w górach. Na szlakach trudne warunki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.