Beskidy/ Słonecznie w Beskidach i dobre warunki na szlakach

Beskidy/ Słonecznie w Beskidach i dobre warunki na szlakach
Widok na Pilsko i Babią Górę - depositphotos.com (639022932)
PAP / pzk

Pogoda sprzyja turystom w Beskidach. Warunki na szlakach są na ogół dobre, choć w wyższych partiach napotkać można płaty mokrego śniegu. Przed południem w poniedziałek było słonecznie, choć rano termometry wskazywały zaledwie od 3 do 6 stopni C – podali beskidzcy goprowcy.

„Warunki na szlakach są dobre. Gdzieniegdzie w wyższych partiach zalegają płaty mokrego śniegu, co utrudnia poruszanie się. Może tam być ślisko” – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku Jarosław Bąk.

DEON.PL POLECA
W poniedziałek widoczność w Beskidach była bardzo dobra. W rejonie Babiej Góry nadal obowiązuje najniższy – pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpieczeństwo występuje głównie na stronach zawietrznych, za przełamaniami terenu i w zagłębieniach, a także na zboczach żlebów. W szczytowych partiach Babiej Góry grubość pokrywy śniegu wynosi około 1 m.

Do odwołania zamknięty jest pieszy szlak żółty, tzw. Perć Akademików, który służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Wybierając się w góry, należy dobrze się przygotować. W najwyższych partiach warunki są zimowe – Babia Góra, Pilsko. Trzeba mieć odpowiednią odzież, a przede wszystkim obuwie. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją ‘Ratunek’ i powerbank. W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601-100-300.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Daria Urban i Wojciech Kostyk

A gdyby plecak nie był taki ciężki, droga nie była taka długa, odciski nie piekły tak mocno, a słońce nie prażyło z całej siły... Byłoby cudownie. Tylko czy wtedy miałoby to jakikolwiek sens? Autorzy

Do...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Beskidy/ Słonecznie w Beskidach i dobre warunki na szlakach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.