Wielka Pętla Beskidzka – nowy szlak górski w Beskidach

Wielka Pętla Beskidzka – nowy szlak górski w Beskidach
Barania Góra - © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland; CC BY-SA 3.0
PAP / pzk

Powstanie 250-km szlak górski „The Loop – wielka pętla beskidzka”. Początek i koniec będzie miał w Bielsku-Białej. Powinien być oznakowany najpóźniej w przyszłym roku. W środę podpisany został list intencyjny w sprawie współpracy nad utworzeniem szlaku pieszego. Dokument sygnowało ponad 20 przedstawicieli różnych instytucji, towarzystw, organizacji, samorządów i firm z branży turystycznej.

Tworzenie szlaku jest ważnym wydarzeniem dla całej aglomeracji beskidzkiej. „Trasa przebiega przez Beskid Śląski, Żywiecki i Mały. To ciekawa propozycja dla miłośników turystyki górskiej, których wciąż przybywa” – powiedział prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski.

DEON.PL POLECA
„Wielka pętla beskidzka to powiązanie w jeden produkt sieci szlaków PTTK, które znakujemy od początków ubiegłego stulecia, i budowa systemu promocji obiektów ulokowanych na trasie. Te szlaki są znane, ale nikt dotychczas nie próbował tego ująć w jeden produkt. (…) Wprowadzimy dodatkowe oznakowanie, by turysta wiedział, że znajduje się właśnie na pętli” – powiedział prezes PTTK Jerzy Kapłon.

Szlak prowadzić ma przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę do Międzybrodzia i na Górę Żar. Finałem będzie przekroczenie rzeki Soły, wyjście na Rogacz i Magurkę, Kozią Górę i powrót na Szyndzielnię.

Marcin Filip, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy, która będzie zarządzała projektem, wyjaśnił, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace. „Przede wszystkim trzeba nawiązać konkretną współpracę z gestorami bazy noclegowej, czyli ze schroniskami, w jaki sposób każdy z partnerów będzie się angażował. Musimy też poszukać finansowania, bo szlak musi otrzymać własne oznakowanie. (…) W tym roku możemy jeszcze nie zdążyć ze wszystkim, ale w przyszłym szlak powinien być gotowy” – powiedział.

Pętla jest też okazją do promowania schronisk, które w Beskidach posiada PTTK. „Jesteśmy zainteresowani budową szerokiego programu promocji naszych obiektów i szlaków, których mamy dużą sieć w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. To znakomita oferta turystyki aktywnej. Promocja tego rodzaju wypoczynku przyczyni się do budowy regionalnego produktu turystycznego, który jest szansą dla mieszkańców” – powiedział prezes PTTK Jerzy Kapłon.

Szlak mierzy około 250 km. Łączne przewyższenie to około 20 tys. m. Na pokonanie trasy powinno wystarczyć 14 dni. Jak dodał Jerzy Kapłon, turysta otrzyma za przejście odznakę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Różycki

Przenikanie się turystyki i pielgrzymowania rodzi w środowisku badaczy oraz pośród uczestników tych zjawisk pytanie o to, jakie są wzajemne zależności między nimi, jakie występują podobieństwa i różnice. Niniejsza monografia - będąca wynikiem badania i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wielka Pętla Beskidzka – nowy szlak górski w Beskidach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.