Beskidy: Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Beskidy: Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Do drugiego stopnia podnieśli zagrożenie lawinowe na Babiej Górze ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Jak wyjaśnili, wzrost ma związek z większymi niż prognozowano opadami śniegu oraz ociepleniem, zwłaszcza w niższych partiach góry.

Dotychczas obowiązywał tam najniższy, pierwszy stopień zagrożenia.

DEON.PL POLECA
Goprowcy podali, że zagrożenie jest obecnie umiarkowane. Występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu pod wpływem wiatru. „Dotyczy to głównie żlebów, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu” - zakomunikowali.

W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy śniegu wynosi około 140 cm. W miejscach nawianych jest go znacznie więcej. Stała pokrywa śniegu jest już od wysokości 1150 m n.p.m.

DEON.PL POLECA

Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. „Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach” – zakomunikowali ratownicy.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Jak pomóc i nie z… zawalić

Ostra imprezka, niekoniecznie w Dąbrowie Górniczej, i kilka niebieskich tabletek, czyli wyzwanie ponad siły męskiego serduszka. Złamana noga, którą harcerze ustabilizowali, przywiązując babcię do ławki. Wesoły Grek na melanżu,...

Skomentuj artykuł

Beskidy: Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.