Birma w potężnym kryzysie. Bliscy muszą trzymać zmarłych w domach nawet kilka dni

Birma w potężnym kryzysie. Bliscy muszą trzymać zmarłych w domach nawet kilka dni
Zdjęcie ilustracyjne. Zdj. lurii/depositphotos.com
PAP/tkb

W Birmie w związku z kryzysem i przeciążeniem służby zdrowia, ludzie często zmuszeni są do trzymania nawet przez kilka dni ciał swoich zmarłych krewnych w domach - poinformował w sobotę brytyjski kanał informacyjny Sky News.

Statystyki wskazują, że 60 proc. wszystkich ofiar pandemii Covid-19 w Birmie zmarło w lipcu br.

"Ciał jest coraz więcej. Czasem minie nawet dzień lub dwa zanim uda się poddać zmarłego kremacji. Zmarłych jest tak dużo, że służby pogrzebowe nie nadążają z pochówkami" - relacjonował w rozmowie ze stacją Bo Sein, pracownik służby sanitarnej.

Z powodu pogłębiającego się kryzysu epidemicznego, mieszkańcy Birmy w desperacji wywieszają przed domami flagi; żółtą - prosząc o wsparcie medyczne, białą - o jedzenie. Problemem w kraju są także braki w zapasach tlenu potrzebnego chorym na Covid-19. Rządząca junta mocno ograniczyła jego prywatną sprzedaż.

Specjalny wysłannik ONZ do Birmy Tom Andrews wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ i kraje członkowskie do wprowadzenia nadzwyczajnego "covidowego zawieszenia broni". "Zbyt wielu Birmańczyków niepotrzebnie zmarło i bez działań ze strony ONZ wielu niepotrzebnie jeszcze umrze" - powiedział Andrews.

Od puczu w lutym br. Birma pogrążona jest w chaosie, wielu ludzi strajkuje, a wojskowe władze brutalnie tłumią protesty społeczne. Według aktywistów siły policyjne i wojskowe zabiły od puczu ponad 900 osób. Jednocześnie kraj mierzy się z kolejną, trzecią falą pandemii koronawirusa. Sytuację służby zdrowia w kraju pogarsza ciągnący się od przewrotu wojskowego strajk lekarzy wywołany represjami ze strony junty. 

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Birma w potężnym kryzysie. Bliscy muszą trzymać zmarłych w domach nawet kilka dni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.