Brytyjski Sąd Najwyższy: Archie Battersbee ma zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie

Brytyjski Sąd Najwyższy: Archie Battersbee ma zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie
(Fot. Instegram/spreadthepurplewave)
BBC/dm

Brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował, że Archie Battersbee ma zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Sąd rozpatrzył apelację rodziców chłopca.

Alife Evans, Charlie Gard, Tafeeda Raqeeb, Zainab Abbasi - w przypadku tych dzieci lekarze i sędziowie również uznali, że odebranie im życia leży w ich najlepszym interesie. Do dziś trwała batalia sądowa o życie Archiego .

7 kwietnia Hollie Dance - matka chłopca znalazła go nieprzytomnego w ich domu w Sothend w hrabstwie Essex. Chłopak brał prawdopodobnie udział w internetowym wyzwaniu, które skutkowało tym, że wylądował na Oddziale Intensywnej Terapii podłączony do respiratora.  

Lekarze w Royal London Hospital stwierdzili, że „martwy pień mózgu” i przerwanie leczenia leży w jego najlepszym interesie, ale rodzice dziecka się z tym nie zgodzili.

Po batalii sądowej dziś zapadł wyrok, który ma skutkować odłączeniem Archiego od aparatury podtrzymującej życie.

DEON.PL POLECA

Sędzia Sądu Najwyższego Hayden, stwierdził, że Archie doznał „niszczącego” urazu mózgu i że specjaliści nie wierzą, że kontynuowanie leczenia leży w jego najlepszym interesie. Powiedział, że dowody wskazują, że chłopiec nigdy „nie odzyskał świadomości”.

Biegi podali, że Archie nie reaguje i nie wraca do zdrowia. Argumentowali, że podtrzymywanie życia jest „uciążliwe”, „wbrew godności” i „etycznie przygnębiające” dla leczących go medyków.

Hayden powiedział również, że kontynuowanie leczenia jest „daremne” i „służy tylko do przedłużenia jego śmierci, nie będąc w stanie przedłużyć jego życia”. Dodał, że wydał wyrok z „głębokim żalem”.

Rodzice Archiego, Hollie Dance i Paul Battersbee, twierdzili, że leczenie powinno być kontynuowane tak długo, jak bije ich dziecka.

BBC/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brytyjski Sąd Najwyższy: Archie Battersbee ma zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.