Była posłanka Kukiz'15 skazana za "głosowanie na dwie ręce"

Była posłanka Kukiz'15 skazana za "głosowanie na dwie ręce"
Fot. koscierzyna24 Info / YouTube.com
PAP / tk

Małgorzata Zwiercan, była posłanka, która w 2016 roku oddała głos za Kornela Morawieckiego, została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 12 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz zajmowania funkcji publicznych przez 5 lat.

Małgorzata Zwiercan głosowała za Morawieckiego

Prokuratura żądała dla byłej posłanki Kukiz'15 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, obrona zaś uniewinnienia. Pełnomocnik Małgorzaty Zwiercan dowodził, że żaden z przepisów nie zabrania głosowania na dwie ręce.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia orzekł, że Małgorzata Zwiercan przekroczyła swoje uprawnienia. Sąd skazał byłą posłankę na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 12 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz zajmowania funkcji publicznych przez 5 lat.

W kwietniu 2016 roku podczas głosowania nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego posłanka oddała głos nie tylko za siebie, ale też za nieobecnego na sali marszałka-seniora Morawieckiego.

DEON.PL POLECA

12 grudnia 2018 r. prokuratura przedstawiła Małgorzacie Zwiercan zarzut przekroczenia uprawnień służbowych poprzez skorzystanie z karty do głosowania innego posła i oddanie za niego głosu wstrzymującego się. Była posłanka nie przyznała się do zarzucanego czynu i skorzystała z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

W mowie końcowej prokuratura argumentowała, że w nie ulega wątpliwości to, że Zwiercan zagłosowała na dwie ręce, czym wyczerpała znamiona przestępstwa.

- Godziła w autorytet i zaufanie do instytucji, jaką jest Sejm - argumentowała prokurator, domagając się roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, a także m.in 30 tys. zł grzywny, podanie wyroku do publicznej wiadomości i 5 lat zakazu zajmowania stanowisk w administracji rządowej i samorządowej.

Pełnomocnik oskarżonej wnosił o uniewinnienie. - W polskim prawie nie ma żadnego przepisu o konieczności indywidualnego głosowania - twierdził mec. Krzysztof Wąsowski.

Źródło: PAP

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karolina Korwin Piotrowska

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Coś wreszcie pękło.

„Pani, jak na kobietę, to nawet nie jest głupia!”. „Szkoda, że tych tłustych nóg nie możesz sobie obciąć”. „To dzięki jej nieuctwu będziemy wszyscy tu stać do rana”....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Była posłanka Kukiz'15 skazana za "głosowanie na dwie ręce"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.