Były szef NATO: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie

Były szef NATO: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie
Był szef NATO Anders Fogh Rasmussen (Fot. pl.depositphotos.com)

Powinniśmy uświadomić sobie, że mamy wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo później, bo on nie zatrzyma się na Ukrainie - mówił w wywiadzie dla Radia Wolna Europa b. szef NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że jego zdaniem Zachód nie zrobił wystarczająco dużo, by odstraszyć Rosję.

W wywiadzie poświęconym rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rasmussen - b. sekretarz generalny NATO oraz b. premier Danii - podkreślił, że rozumie krytykę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego pod adresem Sojuszu, przy czym „wszyscy powinniśmy uświadomić sobie ryzyko związane z konfrontacją między NATO a Rosją”.

DEON.PL POLECAZ drugiej strony Rasmussen zwrócił uwagę na konieczność większego zaangażowania sojuszników w dostawy broni na Ukrainę.

- Powinniśmy uświadomić sobie, że to wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo starcie się z nim później, bo Putin nie zatrzyma się na Ukrainie - ocenił.

Jak mówił, rosyjski przywódca zmieniał swoje poglądy na przestrzeni lat. - Po raz pierwszy spotkałem go w 2002 r. Był bardzo pozytywnie nastawiony, jeśli chodzi o współpracę między Rosją a Zachodem. Potem, stopniowo, zaczął zmieniać zdanie. Mniej więcej od 2005 do 2006 r. stawał się coraz bardziej krytyczny względem Zachodu. W 2008 zaatakował Gruzję... W 2014 r. wziął Krym, a teraz widzimy pełnowymiarową inwazję na Ukrainę - wskazał.

Rasmussen podkreślił, że winą za obecną sytuację obarcza „wyłącznie Putina i Rosję”. Jego zdaniem Rosja nie jest tutaj „ofiarą”, bo Zachód wielokrotnie wyciągał do niej rękę. Podkreślił jednak, że jego zdaniem nie zrobiono dość, by Putina odstraszyć. Jak wskazał, po aneksji Krymu na Rosję nałożono „skromne sankcje”, co zinterpretowane zostało jako „zaproszenie, by iść dalej”.

Pytany, czy jeśli Ukraina zostanie zmuszona do zawarcia porozumienia z Rosją, to Rosję powinny przestać obowiązywać sankcje, Rasmussen zaprzeczył. - Putin rozpętał nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie. Poważnie naruszył międzynarodowe prawo, więc nie widzę powodu, dla którego należałoby znosić sankcje - powiedział.

Na pytanie, czy po zakończeniu wojny „Zachód przyjmie Putina z powrotem”, Rasmussen doparł, że nie sądzi, by tak się stało. - Rosja jest międzynarodowym pariasem rządzonym przez politycznego gangstera. On (Putin - PAP) jest odizolowany - podkreślił b. szef NATO.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Były szef NATO: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.