CBOS: 65 proc. Polaków ma zaufanie do banków

CBOS: 65 proc. Polaków ma zaufanie do banków
(fot. DidierC82 / flickr.com / CC)
PAP / psd

65 proc. Polaków ma zaufanie do banków, a nieufność wobec nich deklaruje 16 proc. respondentów. Jednoznacznego stosunku do tego sektora nie ma 16 proc. osób, 3 proc. ankietowanych nie udzieliło odpowiedzi - wynika z opublikowanego we wtorek badania CBOS.

Jak podkreślili autorzy badania, wśród respondentów przeważała opinia, że pieniądze powierzone bankom są bezpieczne (62 proc. wskazań). "Przekonanie takie wyrażane jest obecnie nieco częściej, o 3 punkty procentowe, niż u progu kryzysu finansowego w listopadzie 2008 roku, a jednocześnie wyraźnie rzadziej - o 12 punktów procentowych - niż przed jego nadejściem w roku 2006" - napisano w komunikacie CBOS.

CBOS wskazał, że od 2009 r. wśród Polaków umocniła się wiara w dochodowość produktów bankowych. Większy jest odsetek osób przekonanych o tym, że banki gwarantują pewność zysku od powierzanego im kapitału, od tych, które powątpiewają w rentowność ich usług: 50 proc. wobec 40 proc.

"Na tle pozostałych opinii zdecydowanie najsłabiej wypada ocena uczciwości banków" - podkreślono. Trzy czwarte badanych, czyli 75 proc. ankietowanych stwierdziło, że banki stosują za wysokie marże i lichwiarskie procenty. Z opinią tą nie zgadza się 12 proc.

CBOS wskazał, że nieufność do banków wykazują osoby w wieku 65 lat lub więcej (31 proc. wskazań), emeryci (26 proc.) i bezrobotni (24 proc.). Nieufności sprzyja też słabsze wykształcenie oraz gorsza ocena własnych warunków materialnych.

Analizując wyniki badań eksperci z CBOS stwierdzili, że istnieje korelacja między zaufaniem do instytucji sektora bankowego a korzystaniem z usług bankowych. "W grupie klientów co najmniej dwóch banków odsetek osób deklarujących nieufność do takich instytucji jest zdecydowanie niższy niż wśród badanych niemających z nimi kontaktów (6 proc. wobec 33 proc.). Bez znaczenia dla zaufania do działalności banków okazuje się natomiast model korzystania z ich oferty - zakres wykorzystywanych usług i częstość czynności bankowych" - czytamy w komunikacie.

Autorzy badania stwierdzili też, że nagłaśniana w trakcie realizacji sondażu afera Amber Gold nie wpłynęła na oceny instytucji sektora bankowego.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 14-22 sierpnia br. na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

CBOS: 65 proc. Polaków ma zaufanie do banków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.