Cyfra+ i "n" - uzgodniono połączenie platform

PAP / drr

Zarząd TVN podpisał ostateczną i w pełni obowiązującą umowę z CANAL+ dotyczącą połączenia platform telewizji satelitarnej "n" i CYFRA+ - poinformował w poniedziałek w komunikacie TVN S.A.

"W dniu 18 grudnia Zarząd TVN podpisał ostateczną i w pełni obowiązującą umowę z CANAL+ dotyczącą połączenia platform telewizji satelitarnej "n" i CYFRA+, wskutek którego powstanie wiodący operator płatnej telewizji segmentu premium w Polsce" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

W ramach transakcji TVN wniesie swoją spółkę zależną ITI Neovision w zamian za 32 proc. udziałów w n/C+. Jednocześnie CANAL+ wniesie platformę CYFRA+ obejmując 51 proc. udziałów w n/C+.

Po zamknięciu transakcji LGI Ventures (UPC), obecny partner CANAL+ z 25 proc. udziałów w CYFRA+, zostanie mniejszościowym udziałowcem n/C+ posiadającym 17 proc. akcji. TVN, CANAL+, "n" i CYFRA+ podpisały umowę udziałowców, która zabezpiecza prawa TVN jako mniejszościowego właściciela n/C+ i zapewnia potencjalne opcje wyjścia z inwestycji 3 lub 4 lata po zamknięciu transakcji.

Nowym prezesem n/C+ zostanie prezes Zarządu Grupy TVN Markus Tellenbach. Stanowisko wiceprezesa obejmie Beata Mońka. Zamknięcie transakcji wymaga akceptacji przez organy regulacyjne - decyzja oczekiwana jest w drugiej połowie 2012 roku.

DEON.PL POLECA

Jak podał w komunikacie TVN, połączenie platform stanowi atrakcyjną możliwość konsolidacji tego rynku i stworzenie wiodącego operatora płatnej telewizji segmentu premium, z liczącą 2,5 mln bazą klientów. Połączenie to dodatkowo pozwoli na wykorzystanie istniejącego partnerstwa "n" z Grupą TP do dystrybucji usług płatnej telewizji TVN.

"Dzięki połączeniu platform satelitarnych realizujemy swój strategiczny cel konsolidacji polskiego rynku płatnej telewizji, ustanawiając jednocześnie podstawę do przyszłego wzrostu. Ten olbrzymi potencjał budowy wartości wzmacnia Grupę TVN oraz pozwala wraz z CANAL+ otworzyć nowy rozdział dla naszych akcjonariuszy. Razem z Beatą Mońka, Prezes platformy CYFRA+ i przyszłą Vice-Prezes połączonego operatora, stworzymy światowej klasy kierownictwo zdolne do podjęcia wyzwań, jakie stawia rosnąca konwergencja polskiego sektora medialnego" - poinformował cytowany w komunikacie Tellenbach.

Zgodnie z zapowiedzią ITI, w celu głębszego wzmocnienia strategicznego partnerstwa z TVN, CANAL+ pośrednio zainwestuje w TVN poprzez zakup od Grupy ITI za ok. 230 mln euro 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce kontrolowanej w 100 proc. przez ITI i będącej właścicielem Polish Television Holdings ("PTH") - spółki-matki TVN, posiadającej 51 proc. jej akcji.

CANAL+ i ITI podpisały też umowę akcjonariuszy, zapewniającą CANAL+ potencjalną ścieżkę przejęcia pełnej kontroli nad N-Vision w 3 lub 4 roku po zamknięciu transakcji.

Transakcja nie powoduje wcześniejszego wykupu obligacji TVN i PTH, ani konieczności obowiązkowego wezwania do sprzedaży akcji TVN znajdujących się w obrocie giełdowym.

Grupa TVN - która należy do Grupy ITI - jest właścicielem dziesięciu kanałów telewizyjnych: TVN, TVN7, TVN24, TVN CNBC, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, Telezakupy Mango, ITVN, NTL. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od grudnia 2004 r. Do Grupy TVN należy Grupa Onet.pl SA, w skład której wchodzi: Onet.pl, OnetBlog, Sympatia.pl, Onet.tv, OnetLajt, OnetSkype, Zumi, tvn24.pl i Plejada.pl. W ramach holdingu ITI samodzielnie funkcjonuje kanał Religia tv.

W październiku 2006 roku Grupa ITI wprowadziła na rynek platformę cyfrową "n". Do Grupy ITI należą też: sieć kin Multikino oraz klub piłkarski Legia. Holding posiada też udziały w Wydawnictwie Pascal i Tygodniku Powszechnym.

Canal+ należy do Vivendi, francuskiego koncernu medialnego obecnego na rynku muzycznym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, filmowym, wydawniczym, internetowym i gier komputerowych. W skład Grupy, oprócz Canal+, wchodzą m.in. Universal Music Group, SFR, GVT i Maroc Telecom Group.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cyfra+ i "n" - uzgodniono połączenie platform
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.