Czy wiesz, jakie są największe pomniki świata? Najwyższe monumenty powstały w Azji

Czy wiesz, jakie są największe pomniki świata? Najwyższe monumenty powstały w Azji
Fot. By Snehrashmi - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76109589
Twitter/mk

Oglądając ciekawą animację udostępnioną na Twitterze możemy sprawdzić, gdzie powstały najwyższe pomniki świata. Wbrew temu, co niektórym może się wydawać, to nie monumenty Chrystusa należą do największych tego typu obiektów.

Pokazany jako najniższy w zestawieniu posąg Dawida - renesansowe arcydzieło Michała Anioła - ma nieco ponad 5 metrów wysokości. Egipski Sfinks z 20 m wysokości jest wyżej na liście, ale i tak dopiero na jej początku.

Osoby przekonane, że słynny posąd Chrystusa z Rio de Janeiro znajduje się w czołówce największych światowych monumentów, zdziwią się zapewne, że figura mieści się dopiero pod koniec drugiej dziesiątki zestawienia. Rzeźba z Corcovado ma 37 metrów wysokości.

Dopiero siódma na liście jest wysoka na 93 metry nowojorska Statua Wolności.

W zestawieniu dominują monumenty azjatyckie, wywodzące się z kręgu kultur Chin i Indii - posągi Buddy, Konfucjusza czy hinduskich bóstw. Najwyższy monument upamiętnia Vallabhbhaia Patela, jednego z przywódców walki o niepodległość Indii i wicepremiera tego kraju. Posąg został postawiony w stanie Gudźarat na znajdującej się nad rzeką Narbadana wyspie Sadhu. Monument, którego oficjalna nazwa to Pomnik Jedności (Statue of Unity), ma 182 m wysokości i został odsłonięty w 2018 r.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Czy wiesz, jakie są największe pomniki świata? Najwyższe monumenty powstały w Azji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.