Daj całusa kobiecie z brodą

Daj całusa kobiecie z brodą
Nasz kontynent wybrał Thomasa/Conchitę. Czy dlatego, że to zdolny wokalista? Śmiem twierdzić, że bez makijażu i damskich ciuszków nikt by go nie zauważył. Europa wygrała więc nie tyle wyróżniającego się artystę, ale podkreśliła kulturowy zakręt, na którym od jakiegoś czasu się znajduje. (fot. EPA/Flindt Mogens)
7 lat temu

Nie śledziłem występów wszystkich artystów w czasie Eurowizji. Poziom artystyczny tego konkursu jest zwykle niezbyt wysoki, ale i formuła narzuca taki, a nie inny dobór wykonawców. Choć nie jestem zachwycony twórczością Donatana i Cleo, którzy reprezentowali Polskę, ich piosenka była oryginalną propozycją wykonana z przymrużeniem oka. Wygrała jednak "kobieta z brodą".

Conchita Wurst (Kiełbasa), drag queen z Austrii, wygrał(a?) cały konkurs. Powszechnie używane określenie "kobieta z brodą" nie jest precyzyjne. Conchita to Thomas Neuwirth, mężczyzna przebrany za kobietę. Dla tych, którzy nie oglądali zmagań z Danii, dopowiem, że na zwycięstwo można zapracować tylko dzięki uznaniu widzów z większości krajów europejskich, bo to ich głosy są zliczanego. Nasz kontynent wybrał Thomasa/Conchitę. Czy dlatego, że to zdolny wokalista? Śmiem twierdzić, że bez makijażu i damskich ciuszków nikt by go nie zauważył. Europa wygrała więc nie tyle wyróżniającego się artystę, ale podkreśliła kulturowy zakręt, na którym od jakiegoś czasu się znajduje. Dziwactwo, odmienność, odstępstwo od normy, które jest obnoszone z dumą, staje się cnotą i jest nagradzane.

Każdy z nas szuka odniesienia do tego, co jest większe od naszej codzienności. W czasie odwrotu od chrześcijaństwa, nadszedł wspaniały czas na pseudoreligie bez Boga. Europa znajduje bohaterów coraz bardziej dziwacznych, choćby Conchitę Kiełbasa, która została nawet nazwana królową Europy.

Dla katolika oczywistą "Królową Europy" jest Maryja. Mamy jednak nową, świecką religię na naszym kontynencie. Europę, która szuka coraz bardziej dziwacznych sposobów na to, by zagłuszyć pustkę, jaka została po odsunięciu chrześcijaństwa na margines życia społecznego.

Chrześcijanie mają Króla, który zamiast złota na głowie ma koronę cierniową. Katolicy mają Królową, która trzymała w rękach ciało zabitego Syna po zdjęciu z Krzyża. Współczesna Europa zgłupiała i ma królową, na jaką zasługuje: kobietę z brodą.
Daj jej więc, Europo, całusa w nieogolony policzek!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Daj całusa kobiecie z brodą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.