"Decyzje szczytu UE to rozwiązanie częściowe"

"Decyzje szczytu UE to rozwiązanie częściowe"
Olivier Blanchard (fot. Eugene Salazar / wikipedia.pl)
PAP / wm

Osiągnięte przez kraje UE porozumienie w sprawie pogłębienia integracji gospodarczej to krok we właściwym kierunku, ale nie oznacza pełnego rozwiązania kryzysu zadłużeniowego strefy euro - oświadczył w niedzielę główny ekonomista MFW Olivier Blanchard.

- Jestem w tej chwili większym optymistą niż miesiąc temu, sądzę, że zaistniał postęp. To, co zdarzyło się w ubiegłym tygodniu, jest ważne: to część rozwiązania, ale nie rozwiązanie - powiedział Blanchard na forum konferencji biznesowej Globes w Tel Awiwie. Nie poinformował jednak konkretnie, co jeszcze należy zrobić.

Na brukselskim szczycie UE wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Wielkiej Brytanii wyraziły w piątek gotowość przyłączenia się do nowej umowy w sprawie stabilizowania strefy euro, choć niektóre z nich zasygnalizowały swą ostrożność. Umowa taka oznaczałaby pogłębienie integracji gospodarczej, w tym ujednolicenie polityki fiskalnej.

Zapytany, czy zróżnicowane wypowiedzi europejskich polityków wywołują rozchwianie rynków, Blanchard odparł: - Rozchwianie w znacznym stopniu powodowane jest wypowiedziami pochodzącymi z Europy, które ukazują zróżnicowanie opinii i niezdolność doprowadzenia do logicznego procesu decyzyjnego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Decyzje szczytu UE to rozwiązanie częściowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.