Domy na sprzedaż za równowartość 59 groszy. Kto i dlaczego sprzedaje je tak tanio?

Domy na sprzedaż za równowartość 59 groszy. Kto i dlaczego sprzedaje je tak tanio?
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Chorwacka gmina Legrad sprzedaje domy i place pod budowę za 13 eurocentów, by zwiększyć liczbę mieszkańców. Kryteria dla kupujących są bardzo konkretne.

Położona na północy Chorwacji gmina Legrad sprzedaje  ramach kampanii prodemograficznej opuszczone domy i place pod budowę za jedynie 13 eurocentów - poinformował w piątek dziennik "Jutarnji list".

Gmina oddaje też za bezcen działki budowlane 

Należące wcześniej do gminy domy są obecnie remontowane przez młode rodziny zjeżdżające do Legradu z całej Chorwacji. Gmina powiększyła się już o 130 osób, z czego ponad 60 stanowią dzieci - wyjaśnił Ivan Sabolić, wójt Legradu. Kampanię rozpoczęto pod nazwą "Dom za jedną kunę", a po wstąpieniu Chorwacji do strefy euro na początku 2023 roku cenę określono na poziomie równowartości poprzedniej waluty - 13 eurocentów.

W tej chwili na sprzedaż wystawiono cztery znajdujące się w rękach gminy domy.

DEON.PL POLECA

Rodziny zamieszkałe w okolicy posiadają średnio dwoje dzieci - zauważył Sabolić. - Dlatego gmina modernizuje obecnie przedszkole.

"Jeśli ktoś chce sam wybudować dom, sprzedajemy również działki budowlane za tę samą kwotę. W takim przypadku gmina pomoże w jego budowie w inny sposób: płacimy 90 proc. ceny za niezbędną dokumentację na budowę" - wskazał wójt.

Aby kwalifikować się do programu, należy mieć mniej niż 45 lat, być w związku małżeńskim lub pozamałżeńskim, nie można być karanym ani posiadać już nieruchomości. Kandydaci mają większe szanse na zakwalifikowanie się, gdy wykonują potrzebny gminie zawód i mają dzieci.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Domy na sprzedaż za równowartość 59 groszy. Kto i dlaczego sprzedaje je tak tanio?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.