Dużo śniegu i silny wiatr. W Tatrach rośnie zagrożenie lawinowe

Dużo śniegu i silny wiatr. W Tatrach rośnie zagrożenie lawinowe
fot. Blazej Lyjak / Depositphotos
PAP / pk

W Tatrach po kolejnych opadach śniegu zagrożenie lawinowe wzrosło do trzeciego, znacznego stopnia - ogłosili w poniedziałek ratownicy TOPR.

Jak informują tatrzańscy ratownicy, sytuacja lawinowa uległa znacznemu pogorszeniu w szczególności powyżej 1800 m n.p.m. Utworzyły się tam świeże depozyty śniegu na starej, zmrożonej warstwie.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Na Kasprowym Wierchu leży 155 cm śniegu, wieje tam silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 75 km/h. Temperatura na szczycie spadła do -6 st. C.

DEON.PL POLECA

W wyższych partiach Tatr panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki - informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki w dolinach reglowych i drogi dojściowe do schronisk są przetarte, ale mocno oblodzone. Wybierając w te partie gór warto zabrać ze sobą raczki i kijki.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dużo śniegu i silny wiatr. W Tatrach rośnie zagrożenie lawinowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.