Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Fot. Erik Reis / depositphotos.com
PAP / tk

Co siódma osoba na świecie żyje z jakąś formą niepełnosprawności - przypomina ONZ w obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami. 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach rozwijających się - dodaje ONZ.

- COVID-19 obnażył trwałe bariery i nierówności, które na całym świecie spotykają ponad miliard osób z niepełnosprawnościami; osoby te należą do grupy najbardziej doświadczonej przez pandemię - podkreślił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w przesłaniu z okazji obchodzonego w piątek święta.

Dodał, że osoby z niepełnosprawnościami powinny same decydować o swoich sprawach, zwalczając niesprawiedliwość i dyskryminację oraz wzmacniając reprezentujące je instytucje. Świat po pandemii powinien być bardziej dostępny, otwarty i oparty na zasadach zrównoważonego rozwoju - podkreślił Guterres.

Sekretarz generalny ONZ wezwał też wszystkie kraje do pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i likwidacji barier prawnych, społecznych, ekonomicznych stojących przed osobami z niepełnosprawnością, przy ich aktywnym udziale w tych działaniach.

Z niepełnosprawnością mierzy się ok. 46 proc. osób powyżej 60. roku życia - przypomina ONZ. Jakiejś formy niepełnosprawności doświadcza też co piąta kobieta i co dziesiąte dziecko na świecie.

Nawet w normalnych warunkach osoby z niepełnosprawnościami mają problemy z dostępem do opieki zdrowotnej i edukacji, z zatrudnieniem i uczestnictwem w życiu społecznym - przypomina ONZ. Dodano, że podczas pandemii osoby z niepełnosprawnością dotyka dodatkowe wykluczenie, a liczba zgonów na COVID-19 jest w tej grupie szczególnie wysoka.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
27,93 zł
39,90 zł

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.