Epidemiolog: nowy subwariant Centaurus tak samo zaraźliwy, jak Omikron

Epidemiolog: nowy subwariant Centaurus tak samo zaraźliwy, jak Omikron
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Nowy subwariant koronawirusa Centaurus, który dotarł już do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron - o takich rezultatach wstępnych badań powiedział w sobotę włoskiej agencji Ansa epidemiolog profesor Massimo Ciccozzi z Rzymu.

Szef departamentu badań statystytki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico podkreślił, że "monitorujemy sytuację", a nowy subwariant, który obecnie nie budzi obaw, jest obserwowany tak, jak wszystkie inne.

Zastrzegł, że nie wiadomo, czy Centaurus powoduje większą śmiertelność, bo nie przeprowadzono jeszcze badań w tym kierunku.

- Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące je zarówno od Omikrona 5, jak i Omikrona 2, od których pochodzi - wyjaśnił Massimo Ciccozzi. Zaznaczył zarazem, że mutacje te są w stanie "umknąć przeciwciałom".

DEON.PL POLECA

- Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny; w przeciwnym razie ginie - dodał epidemiolog.

Służby sanitarne wykryły pierwszy przypadek Centaurusa w Holandii. Do tej pory stwierdzono go w 10 krajach świata.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Epidemiolog: nowy subwariant Centaurus tak samo zaraźliwy, jak Omikron
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.