Epidemiolog: ograniczajmy spotkania z rodziną, przyjaciółmi – każdy z nas może być zakażony

Epidemiolog: ograniczajmy spotkania z rodziną, przyjaciółmi – każdy z nas może być zakażony
(fot. depositphotos.com)
1 tydzień temu
PAP / jb

Ograniczajmy spotkania z rodziną i przyjaciółmi, bo każdy z nas może być zakażony – apelowała w piątek epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i zachowanie dystansu, co – w jej ocenie – ma duże znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.

 

"Mamy stan epidemii, widać, że ona przybiera na sile, przyspiesza" – mówiła w piątek w Polskim Radiu Białystok wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Oceniła, że zakażeń będzie więcej. "Mam nadzieję, że to będą osoby, które łagodnie chorują. Te liczby nie powinny nas przerażać, natomiast martwi mnie to, że możemy nie zabezpieczyć, nie udzielić pomocy medycznej tym, którzy tego potrzebują" – mówiła Zajkowska.

Powiedziała, że część chorych wymaga hospitalizacji, a miejsc w szpitalach może zabraknąć. Jednak – jak dodała – "są poczynione pewne działania, żeby uaktywnić, nadać pewne uprawnienia rezydentom późniejszych lat, żeby włączyli się też do działań wspierających lekarzy walczących z epidemią".

Zajkowska mówiła, że podejmowane są działania na pomoc jeszcze większej liczbie chorych, ale – jak podkreśliła – "oby się nie przydały". Wyraziła nadzieję, że wprowadzane obecnie obostrzenia spowolnią i zmniejszą dzienną liczbę zakażeń.

Pytana, czy m.in. zakładanie maseczek i trzymanie dystansu spowolni epidemię, oceniła, że to bardzo dobre zalecenia.

"Wiadomo, jaka jest droga transmisji – przekazuje człowiek od człowieka w bliskim kontakcie" – dodała. Powiedziała, że ograniczenie zgromadzeń, zmniejszenie liczby osób uczestniczących w weselach i pogrzebach powinno być – jej zdaniem – egzekwowane bardziej restrykcyjnie.

"Analizując ogniska, które są na Podlasiu, to są ogniska związane z zakładami pracy, z placówkami służby zdrowia, ale dużo jest pojedynczych zachorowań, z których wynika, że osobą zakażającą inne osoby jest ktoś nam najbliższy: przyjaciele, rodzina, znajomi. I o tym pamiętajmy: że każdy z nas może być zakażony, w związku z tym ograniczałabym te spotkania" – mówiła prof. Zajkowska, odpowiadając na pytanie o spotkania rodzinne i towarzyskie w związku ze zbliżającym się weekendem.

"Przeraża mnie nonszalancja w noszeniu maseczek" – mówił Zajkowska i przekonywała, że noszenie maseczek ma sens.

"Maseczka chroni z jednej strony naszych rozmówców czy osoby, które są w bliższym dystansie przed tym aerozolem, który wydalamy, oczywiście te największe, duże kropelki. One osadzają się na tej maseczce, dlatego obserwujemy, że ona wilgotnieje, staje się nieprzyjemna, dlatego trzeba ją zmieniać. Ale ona chroni przed tym materiałem, który jest zakaźny, przed tym, który zakaża" – powiedziała epidemiolog.

U drugiej osoby – jak dodała – ten materiał osadza się z zewnątrz.

Podkreśliła, że jeśli dwie osoby mają nałożone maseczki, do tego trzymają dystans, to w takim przypadku – jak oceniła – "redukujemy ryzyko zakażenia niemal do zera".

Zajkowska zaapelowała też, aby zwracać uwagę osobom, które noszą maseczki niezgodnie z ich przeznaczeniem.

"Upominajmy się nawzajem. Grzecznie przypominajmy, bo od tego zależy nasza sytuacja, która będzie za tydzień i za dwa tygodnie" – podkreślała.

Dodała, że bardzo szkodliwe jest mówienie, że maseczki nie chronią. Wskazała, że wiele prac naukowych pokazuje, że tam, gdzie są stosowane maseczki, w połączeniu z innymi zachowaniami: dystansem i myciem rąk, liczba zakażeń jest mniejsza.

Oceniła, że jest pewna bezładność w zakażeniach i najbliższe dni mogą nie pokazać poprawy.

"Jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać reguł, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" – dodała Zajkowska.

Służby wojewody podlaskiego poinformowały w piątek o 201 nowych zakażeniach koronawirusem w regionie, a wojewódzki sanepid o śmierci 7 kolejnych osób. W całym kraju w piątek zanotowano 7705 przypadków zachorowań, zmarło 132 chorych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
17,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Epidemiolog: ograniczajmy spotkania z rodziną, przyjaciółmi – każdy z nas może być zakażony
Komentarze (4)
FM
~Fiku Miku
16 października 2020, 16:30
Nieludzcy szaleńcy
JP
~Jarosław Piechota
16 października 2020, 12:29
Powiedzcie mi jaki jest sens noszenia maseczki np. na pustym chodniku? Może jestem wtedy zagrożeniem dla klimatu który może się zarazić ?:)
Tomek Pe
Tomek Pe
16 października 2020, 15:13
Jeśli rozpatrywać Twoje pytanie teoretycznie to nie ma to sensu. Jeśli masz do przejścia dajmy na to 20 metrów nikogo po drodze nie spotykając to także nie ma sensu. Ale odpowiedz mi, czy w praktyce takie przypadki stanowią większość? Czy może jesteś za tym, żeby zakładać maseczkę na 5 metrów przed minięciem przechodnia i zdejmować zaraz po tym fakcie? Może po prostu zamiast filozofować nośmy te cholerne maseczki, żeby chronić bliźnich i siebie.
JP
~Jarosław Piechota
17 października 2020, 16:25
Jeśli będziesz miał kontakt z osobą zakażoną i będziesz w maseczce to sanepid skieruje ciebie na kwarantannę. Takie mają zaufanie do maseczek.

Skomentuj artykuł

Epidemiolog: ograniczajmy spotkania z rodziną, przyjaciółmi – każdy z nas może być zakażony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.