Fitch podniósł perspektywę ratingów Polski

Fitch podniósł perspektywę ratingów Polski
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Fitch podniósł perspektywę ratingów Polski ze stabilnej do pozytywnej i potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" dla walut zagranicznych i "A" dla waluty krajowej - podała w czwartek agencja. Według ministra finansów Jacka Rostowskiego to sukces Polski.

Jak podała agencja ratingowa Fitch w komunikacie, do podniesienia perspektywy przyczyniły się m.in. obniżenie poziomu deficytu sektora finansów publicznych i stabilizacja oraz prognozowane obniżenie poziomu długu publicznego do PKB.

"Deficyt polskiego sektora finansów publicznych (...) obniżył się od 2010 r. o ok. 4,5 pkt proc., do 3,4 proc. PKB szacowanego w 2012 r., co stawia Polskę wśród najlepszych pod tym względem krajów UE. Fitch prognozuje dalszą, łagodną konsolidację do 3,2 proc. PKB w 2013 r. i 2,7 proc. w 2014 r." - napisano w komunikacie.

Dodano, że poziom długu publicznego się ustabilizował i agencja prognozuje jego obniżenie w 2014 r. do 54,5 proc. PKB wobec szczytowego poziomu 56,4 proc. w 2011 r., "co przybliża Polskę do mediany państw z ratingami A. "Reformy systemu emerytalnego z 2012 r. poprawią średnioterminową sytuację finansów publicznych" - wskazano.

Jak zaznaczyła agencja Fitch, czynnikami, które łącznie lub indywidualnie, mogą skutkować podwyżką ratingu może być "dalszy postęp konsolidacji fiskalnej, który jeszcze bardziej obniży deficyt budżetowy i wprowadzi relację długu publicznego do PKB na wyraźnie spadkową ścieżkę" oraz "znaczne obniżenie poziomów zadłużenia zewnętrznego".

Z kolei "znaczne poluzowanie fiskalne, które zagrozi osiągnięciu średnioterminowych celów redukcji długu i deficytu" i/lub "słabe wyniki gospodarki, wynikające z szoków wewnętrznych lub zewnętrznych" mogą, łącznie lub indywidualnie, skutkować obniżeniem perspektywy ratingu do stabilnej.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w TVP Info, że decyzja agencji oznacza, iż jest więcej niż 50 porc. prawdopodobieństwa podwyższenia ratingu Polski w ciągu dwóch lat. - Ale naprawdę oznacza to dużo, dużo więcej (...) Należymy do najbardziej selektywnej grupy krajów, które w porównaniu z początkiem kryzysu, mają lepszy rating niż miały wtedy - podkreślił minister.

Rostowski dodał, że decyzja Fitcha jest "wyjątkowym sukcesem" Polski.

Jak powiedział PAP główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki, "cieszymy się z tej pozytywnej oceny i traktujemy to jako zachętę do kontynuacji podjętych wysiłków przeciwdziałania kryzysowi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Fitch podniósł perspektywę ratingów Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.