Francja: Nietypowy pomysł piekarza. Pozwala klientom decydować o cenie bagietki

Francja: Nietypowy pomysł piekarza. Pozwala klientom decydować o cenie bagietki
Fot. Yann Avril / depositphotos.com
PAP / tk

Trzy piekarnie w departamencie Sommy na północy Francji oferują w listopadzie bagietki w cenie, którą wybierają i mogą zapłacić niezamożni klienci. Akcja ma na celu „walkę z inflacją” – skomentował szef piekarni.

Nietypowy pomysł francuskiego piekarza

- Bagietka to produkt pierwszej potrzeby. Miesiąc listopad jest dla wszystkich trudny (...) chciałem pomóc najbardziej potrzebującym – powiedział założyciel sieci piekarni Maxime Lefebvre w rozmowie z dziennkiem "Le Parisien".

Bagietki we Francji drożeją z roku na rok. Ich ceny wzrosły z niecałego 1 franka w ubiegłym stuleciu do ponad 1 euro obecnie.

Z 1500 bagietek sprzedawanych codziennie w sieci 20–25 proc. jest kupowanych za 60 centów, 10–15 proc. – za 80 lub 90 centów, za zdecydowaną większość klienci płacą jednak 1 euro, czyli zwyczajową cenę.

DEON.PL POLECA

"Niektórzy klienci płacą 1,50 euro, twierdząc, że chcą, aby służyło to osobom znajdującym się w trudnej sytuacji i że akcja może trwać dłużej niż miesiąc" – informuje piekarnia.

Inicjatywa piekarza spotyka się z uznaniem ze strony klientów. Na początku roku kilkuset piekarzy demonstrowało w Paryżu, aby wyrazić swoje zaniepokojenie w związku z gwałtownie rosnącymi cenami energii i surowców, co przekłada się na ceny pieczywa, w tym bagietek, które w stolicy kosztują już nawet 1,4 euro.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Kozioł

Magia dawnego Krakowa to opowieść o życiu miasta i jego mieszkańców, tak barwna niczym krakowska szopka.

Czym pachniało miasto i co serwowano na ucztach pod dachem Sukiennic? Kto jeździł zaczarowaną dorożką i kiedy rozpoczęła się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja: Nietypowy pomysł piekarza. Pozwala klientom decydować o cenie bagietki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.