Inflacja w Polsce w dół. GUS podał wstępny szacunek

Inflacja w Polsce w dół. GUS podał wstępny szacunek
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/Twitter/dm

Inflacja w maju w Polsce wyniosła 13 procent w stosunku rdr. W kwietniu było to 14,7 procent - podał Główny Urząd Statystyczny w swoim szybkim szacunku. To kolejny miesiąc spadku inflacji. W lutym tego roku wynosiła 18,4 proc. 

Jak podaje GUS, w maju ceny paliwa wykorzystywane do prywatnych środków transportu według szybkiego szacunku spadły w porównaniu do maja 2022 roku o 9,5 proc. (wskaźnik cen 90,5), a w stosunku do kwietnia 2023 r. obniżyły się o 4,8 proc. (wskaźnik cen 95,2).

Jeżeli chodzi o koszty energii, w maju tego roku według szybkiego szacunku ceny jej nośników w porównaniu do maja 2022 roku wzrosły o 20,4 procent (wskaźnik cen 120,4). W stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o pół procenta (wskaźnik cen 99,5).

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w maju w porównaniu do maja ubiegłego roku wzrosły o 18,9 proc. (wskaźnik cen 118,9), natomiast miesiąc do miesiąca wzrost ten wyniósł 0,6 proc. (wskaźnik cen 100,6).

Produkt Krajowy Brutto Polski w I kw. spadł o 0,3 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rok do roku w IV kw. 2022 r. - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w I kw. spadł o 0,2 proc.

Ekonomiści przewidują, że trend spadkowy inflacji urzeczywistnia scenariusz obniżenia stóp procentowych na koniec roku. Część ekspertów sądzi jednak, że na ten krok Rady Polityki Pieniężnej będzie trzeba poczekać aż do 2024 roku.

PAP/Twitter/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Skomentuj artykuł

Inflacja w Polsce w dół. GUS podał wstępny szacunek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.