GOPR pomogło turystom, którzy zabłądzili na Babiej Górze

GOPR pomogło turystom, którzy zabłądzili na Babiej Górze
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Celiński / Unsplash
PAP / pk

Trzem turystom, którzy wskutek skrajnie trudnych warunków w partiach szczytowych Babiej Góry stracili orientację w terenie, pomogli beskidzcy goprowcy. Jak zakomunikowali w piątek, dwóch z nich zeszło o własnych siłach do Zawoi. Trzeci został zwieziony z uwagi na kontuzję.

Goprowcy poinformowali, że wezwanie o pomoc napłynęło w czwartek po południu. Na szczycie Babiej Góry trzech turystów, dobrze przygotowanych do wędrówki, straciło orientację wskutek fatalnych warunków. Prędkość wiatru dochodziła tam do 100 km na godzinę, a widoczność ograniczona była zaledwie do kilku metrów.

Turyści mieli zainstalowaną aplikację "Ratunek", dzięki czemu szybko ustalono ich dokładną lokalizację. W ich kierunku wyruszył ratownik z Markowych Szczawin. "Po dotarciu do turystów i ocenie ich stanu, podjęto decyzję o sprowadzeniu ich do dyżurki. Po ogrzaniu i odpoczynku w stacji ratunkowej dwóch turystów o własnych siłach zeszło do Zawoi Markowej, a jedna osoba - z uwagi na kontuzję biodra - została przetransportowana quadem" - podali goprowcy.

W rejonie Babiej Góry warunki na szlakach są trudne. W partiach szczytowych leży około 150 cm śniegu. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

DEON.PL POLECA

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

GOPR pomogło turystom, którzy zabłądzili na Babiej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.