Gospodarka świata będzie rosnąć, ale wolno

Gospodarka świata będzie rosnąć, ale wolno
Samochody Hondy czekają w porcie gotowe do eksportu (fot. EPA/Everett Kennedy Brown)
7 lat temu
PAP / drr

Globalna aktywność gospodarcza powinna rosnąć w drugiej połowie bieżącego roku i przyspieszyć w roku 2015, ale tempo wzrostu może być słabsze niż oczekiwano - powiedziała w niedzielę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

"Globalna aktywność dochodzi do szczytu, ale tempo może być słabsze niż oczekiwaliśmy, ponieważ słabszy jest potencjalny wzrost, a inwestycje są nadal zahamowane" - oceniła Lagarde na konferencji ekonomicznej w południowej Francji.

Zaapelowała o większe inwestycje publiczne, ponieważ "niewystarczające inwestycje, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym" hamują wzrost gospodarczy w wielu krajach.

"Mimo wielu odpowiedzi na kryzys gospodarka w umiarkowanym zakresie wraca do zdrowia, powrót ten jest pracochłonny i kruchy, a kroki na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego, mimo dobrej woli banków centralnych, napotkają na ograniczenia" - mówiła szefowa MFW.

Jak wskazała, niektóre kraje - choć nie wszystkie - mogą pozwolić sobie na ponowne uruchomienie inwestycji bez zagrożenia dla swych finansów publicznych.

Lagarde zwróciła uwagę, że po rozczarowującym pierwszym kwartale widać ożywienie gospodarki USA; wzrost powinien teraz przyspieszyć - oceniła. Strefa euro powoli wychodzi z recesji i konieczne jest, by jej kraje kontynuowały reformy, m.in. by zakończyły tworzenie unii bankowej. W Azji, w szczególności w Chinach, MFW przewiduje stopniowe spowolnienie wzrostu, którego tempo wyniesie w tym roku 7-7,5 proc. PKB.

Szefowa MFW zapowiedziała też, że światowe prognozy gospodarcze, które zostaną opublikowane jeszcze w lipcu, nie będą odbiegały wiele od tych z kwietnia. Prognoza dla światowej gospodarki to przyspieszenie wzrostu z 3,6 proc. w tym roku do 3,9 proc. w przyszłym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gospodarka świata będzie rosnąć, ale wolno
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.