Hindusi i Arabowie doją polski budżet

Hindusi i Arabowie doją polski budżet
(fot. Images_of_Money / Foter / CC BY)
"Puls Biznesu" / PAP / pz

Międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzają podatek VAT - informuje "Puls Biznesu". Tworzą w tym celu siatki firm "słupów", zakładanych przez obywateli UE, głównie arabskiego lub hinduskiego pochodzenia.

W ubiegłym roku generalny inspektor informacji finansowej przeprowadził 1,5 tys. postępowań analitycznych. Wykazały one, że przestępstwem bazowym jest wyłudzenie nienależnego zwrotu nadwyżki naliczonego podatku VAT nad należnym. Najwięcej zawiadomień do instytucji zobowiązanych i jednostek współpracujących dotyczyło obrotu elektroniką, komponentami paliw, metalami szlachetnymi i elementami stalowymi. Innymi obszarami, w których mamy do czynienia z praniem pieniędzy pochodzących z wyłudzeń VAT jest obrót telefonami komórkowymi, konsolami Play Station i grami komputerowymi.

DEON.PL POLECA

W ubiegłym roku służby finansowe wpadły na trop 5 mld zł wypranych pieniędzy (1,1 mld zł więcej niż w 2011 r.). Zawiadomiły prokuraturę o 800 przypadkach takich przestępstw. Zablokowały 141 podejrzanych rachunków, na których było 66,5 mln zł.

Gazeta przedstawia też mechanizm dokonywanych oszustw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hindusi i Arabowie doją polski budżet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.