Tusk: VAT pozostanie na obecnym poziomie

Tusk: VAT pozostanie na obecnym poziomie
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

VAT pozostanie na obecnym poziomie - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Ustawa o VAT zakłada obniżenie w 2014 r. stawek tego podatku podniesionych w 2011 r.

- VAT nie będzie ani obniżony, ani podwyższony, tylko pozostaje taki, jaki jest - powiedział Tusk. Dodał, że we wtorek rząd zajmie się projektem Aktualizacji Programu Konwergencji przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.

W projekcie, do którego dotarła PAP napisano, że powodem utrzymania obecnych stawek VAT w kolejnych latach jest konieczność ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego. Wskazano ponadto, że bardzo słaba koniunktura na głównych rynkach eksportowych Polski ogranicza wzrost naszej gospodarki.

VAT do obecnego poziomu podniesiono na trzy lata w drodze tzw. ustawy okołobudżetowej (znowelizowała ona ustawę o VAT), związanej z budżetem na 2011 r. Zgodnie z nią w okresie od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r. stawki 22 proc. i 7 proc. zostały podniesione odpowiednio do 23 proc. i 8 proc. Jednocześnie wprowadzono nową stawkę na poziomie 5 proc. dla podstawowych produktów żywnościowych. Zgodnie z ustawą o VAT w 2014 r. stawki podatku miały wrócić do poziomu z 2010 r., jeżeli na koniec 2012 r. relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyłaby 55 proc. (dane te mają być ogłoszone do końca maja, MF przewidywał ostatnio, że w 2012 r. relacja długu do PKB nie przekroczy 53 proc.).

Ministerstwo Finansów zakłada w Aktualizacji Programu Konwergencji, że w kolejnych latach zostaną natomiast wprowadzone zmiany w VAT niezwiązane ze stawkami, dotyczące m.in.: rozszerzenia mechanizmu odwrotnego obciążenia w VAT (obecnie dotyczy handlu złomem, co ma zapobiec wyłudzeniom podatku); możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupie samochodów z tzw. kratką oraz paliw do nich; likwidacją od 2014 roku zwrotu osobom fizycznym VAT związanego z wydatkami budowlanymi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk: VAT pozostanie na obecnym poziomie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.