Historyczny dzień dla Watykanu. W kosmos poleci pierwszy satelita tego państwa

Historyczny dzień dla Watykanu. W kosmos poleci pierwszy satelita tego państwa
Fot. SpaceX / unsplash.com
KAI / tk

Z amerykańskiej bazy w Vandberg wystartuje SpeiSat pierwszy satelita watykański. Zawiera książkę papieża Franciszka z modlitwą odmówioną na Placu Świętego Piotra podczas Covidu. 160 stron książki zostało skompresowanych do nanoksiążki wielkości główki od szpilki. Statek kosmiczny zbudował zespół z Politechniki Turyńskiej.

W poniedziałek 12 czerwca o godzinie 23.19 czasu środkowoeuropejskiego letniego z bazy Vandenberg w Kalifornii zaplanowano start 70-metrowej rakiety Falcon 9, która wyniesie na orbitę pierwszego satelitę watykańskiego SpeiSat.

Książka papieża na pokładzie satelity

Na jego pokładzie znajdzie się książka papieża Franciszka z modlitwą odmówioną na opustoszałym Placu Świętego Piotra 27 marca 2020 podczas szalejącej pandemii COVID-19 a także „Deklaracją o ludzkim braterstwie”, podpisaną wczoraj w Watykanie. 160 stron książki zostało skompresowanych do nanoksiążki wielkości główki od szpilki. Satelitę zbudował w rekordowym czasie zespół z Politechniki Turyńskiej pod kierownictwem Sabriny Corpino.

Falcon 9 to rakieta nośna częściowo wielokrotnego użytku firmy SpaceX założonej przez miliardera Elona Muska. SpeiSat jest wielkości pudełka po butach i waży dwa kilogramy, a zespół młodych naukowców z Politechniki Turyńskiej pod kierownictwem Sabriny Corpino, profesora na Wydziale Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, zbudował go w trzy miesiące. Dwa główne zadania: zabrać w przestrzeń kosmiczną książką papieża Franciszka „Perché avete paura? Non avete ancora fede?” („Dlaczego się boicie? Nie macie jeszcze wiary?”) i nadawanie co dwie minuty papieskich przesłań, które wszyscy radioamatorzy na całym świecie będą mogli odbierać na częstotliwości 437,5 MH.

DEON.PL POLECA

Książka Franciszka ledwie widoczna

Wspomniana nanoksiążka jest ledwo widoczna gołym okiem i waży mniej niż gram. Chip, wielkości jednej trzeciej paznokcia, zawiera 222 655 znaków tekstu. Ale, jak twierdzą technicy, gdyby chodziło tylko o tekst, można by go napisać na czubku czterech szpilek. Prawie całą cyfrową przestrzeń zajmują zdjęcia ilustrujące książkę.

Orbita - którą SpeiSat będzie pokonywał co 90 minut - to geosynchroniczna orbita polarna nachylona pod kątem 97,6 stopnia do równika na wysokości 550 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Z 90 minut, 60 SpeiSat będzie wystawiony na działanie Słońca (w celu zasilania trójwarstwowych ogniw fotowoltaicznych o wydajności 27 procent), a 30 w cieniu Ziemi.

Satelita pobłogosławiony przez papieża

Oprócz misji religijnej, satelita ma dokonywać pomiaru pola magnetycznego Ziemi za pomocą magnetometrów w trzech osiach. SpeiSat został pobłogosławiony w Rzymie przez papieża Franciszka w przeddzień jego pierwszej hospitalizacji 29 marca bieżącego roku.

Operacja SpeiSat, wspierana przez Włoską Agencję Kosmiczną odbywa się pod kierownictwem Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Historyczny dzień dla Watykanu. W kosmos poleci pierwszy satelita tego państwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.