Historyczny rekord upadłości konsumenckich w Polsce. Tak jeszcze nie było nigdy

Historyczny rekord upadłości konsumenckich w Polsce. Tak jeszcze nie było nigdy
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Potwierdziły się zapowiedzi ekspertów, iż 2023 rok będzie rekordowy pod względem bankructw osób fizycznych - informuje w środowym wydaniu "Puls Biznesu". W ubiegłym roku sądy ogłosiły upadłość 21 tys. konsumentów; to historyczny rekord. 

Na taka sytuacją wskazywały już wyniki poszczególnych miesięcy, znacząco wyższe od notowanych w latach poprzednich (tylko w październiku 2 tys. - niemal tyle, ile w całym 2015 r.). Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że skokowe wzrosty ogłaszanych upadłości konsumenckich zaczęły się w 2020 r. i z każdym kolejnym było ich więcej. Dotychczas zbankrutowało już 94,5 tys. obywateli. 

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) zwraca uwagę, że rzeczywiście mamy kolejny rekord upadłości konsumenckich, lecz w skali całego społeczeństwa nie jest to duża liczba. - Nic groźnego ani niepokojącego się nie dzieje. Po prostu osoby, które z różnych przyczyn wpadły w spiralę zadłużenia, dostają możliwość ogłoszenia upadłości, która de facto jest dla nich ratunkiem - wskazuje. I dodaje, że przy zbyt niskich dochodach te osoby zaciągnęły zbyt wiele pożyczek czy kredytów.

- Do tego dokładają się przyczyny makroekonomiczne, np. niedawne podwyżki stóp procentowych, coraz wyższe koszty życia, paliw i energii. To wszystko rzutuje na zdolności spłacania długów - wylicza Nowrotek, cytowany przez gazetę.

DEON.PL POLECA


PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Pogłębiarka

Chcesz żyć głębiej? Wyrusz w drogę z Duchowym Planerem!

W zabieganej codzienności często brakuje nam czasu, żeby się wyciszyć, zwolnić tempo, zadbać o siebie, swój rozwój psychiczny i duchowy.

Ten planer pomoże ci odkryć na...

Skomentuj artykuł

Historyczny rekord upadłości konsumenckich w Polsce. Tak jeszcze nie było nigdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.