IMGW ostrzega przed burzami z gradem, GOPR przed zmianą pogody w Beskidach

IMGW ostrzega przed burzami z gradem, GOPR przed zmianą pogody w Beskidach
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w południowej i centralno-wschodniej części Polski. Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Również GOPR ostrzega przed zmianą pogody w Beskidach.

Ostrzeżenia wydano dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz dla południowej części woj. łódzkiego i mazowieckiego.

Alerty będą obowiązywały w środę od godz. 12.00 do godz. 22.00

Wg IMGW, na wskazanym obszarze prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 25 mm i porywy wiatru do 60 km/h, a także - miejscami - grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest szacowane na 80 proc.

DEON.PL POLECA

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Beskidy: GOPR ostrzega przed burzami

Bardzo dobre są warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. Poranek było dość słoneczny, ale goprowcy przestrzegli, że pogoda może być zmienna i w górach można się spodziewać burz.

- Warunki na szlakach są bardzo dobre. W środę rano zachmurzenie było małe. Więcej chmur występowało tylko w wyższych partiach. Poranek był dość rześki. Temperatura wynosiła około 10 stopni. Widoczność była bardzo dobra. Turyści powinni sprawdzać mapy pogody; prognozowane są burze - podali rano ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Szczególnie ważny jest ubiór: nieprzemakalna kurtka i solidne obuwie. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

IMGW ostrzega przed burzami z gradem, GOPR przed zmianą pogody w Beskidach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.