IMGW: prognoza pogody na najbliższe dni. Czy spadnie śnieg?

IMGW: prognoza pogody na najbliższe dni. Czy spadnie śnieg?
IMGW podało prognozę pogody na ten tydzień (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Jak informuje IMGW, przed nami kolejny tydzień z przewagą pochmurnej pogody i opadami, głównie śniegu. W dzień na ogół temperatura będzie dodatnia, a w nocy wyniesie kilka stopni poniżej zera. Najwięcej śniegu spadnie w górach i tam z dnia na dzień będzie go przybywać.

Jaka pogoda w tym tygodniu?

W dolinach górskich, w trakcie rozpogodzeń, noce mogą być mroźne, do minus 15 stopni Celsjusza, zwłaszcza na Podhalu. Trzeba uważać na silny wiatr w poniedziałek, którego prędkość może osiągnąć do 85 km/h na północy kraju. W nocy z poniedziałku na wtorek wiatr zacznie słabnąć.

W poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na północnym zachodzie także deszczu, lokalnie marznącego, powodujące gołoledź. Na Podlasiu przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 5 cm, a w Sudetach o 10 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 st.C. w rejonach podgórskich Karpat do 2 st.C. w centrum kraju i 5 st.C. na Pomorzu Zachodnim oraz na wybrzeżu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, a nad morzem okresami silny, do 45 km/h, a w porywach do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 80 km/h, na Pogórzu Karpackim i w głębi kraju do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 140 km/h, a w Tatrach do 80 km/h, powodując zawieje śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek będzie dużo chmur, miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem także deszczu. Lokalnie drogi i chodniki mogą być śliskie. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 8 cm, a w Karpatach do 12 cm. Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 st.C. w dolinach górskich do 0 st.C. w centrum i 3 st.C. nad morzem. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach w zachodniej części wybrzeża początkowo do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h, nad morzem i w głębi kraju do 70 km/h, powodujący zawieje śnieżne, północno-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć do 130 km/h, a w Tatrach do 85 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

DEON.PL POLECA

We wtorek będzie pochmurno, a miejscami wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i nad morzem także deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 2 st.C. W rejonach podgórskich Karpat do 2 st.C. w centrum kraju i 5 st.C. na Pomorzu Zachodnim i na wybrzeżu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na Przedgórzu Sudeckim i nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 90 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę i czwartek w pogodzie bez większych zmian. Nadal występować będą przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie i nad morzem także deszczu. W czwartek Karpatach możliwe silniejsze opady śniegu. Temperatura wyniesie od 0 st.C. do 4 st.C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady śniegu, głównie na wschodzie i południu kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 st.C. do 4 st.C., na Podhalu ok. minus 3 st.C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W sobotę i niedzielę wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a w zachodniej połowie kraju głównie deszczu. W niedzielę możliwe będą opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 st.C. na wschodzie do ok. 6 st.C. na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich.

Nocami z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę możliwe będą większe rozpogodzenia i w rejonach podgórskich spadki temperatury do minus 15 st.C.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

IMGW: prognoza pogody na najbliższe dni. Czy spadnie śnieg?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.