Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes

Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes
Fot. Facebook.com
PAP / tk

Na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii doszło w środę po południu do erupcji wulkanu - poinformował islandzki Instytut Meteorologii. Szczelina ma około 2,5 km długości i powiększa się, a lawa tryska na wysokość 50 metrów.

Jest to już piąty wybuch wulkanu w tym rejonie w ciągu ostatniego pół roku. Nową erupcję poprzedziło niewielkie trzęsienie ziemi; nie ma doniesień o ofiarach.

Departament Ochrony Ludności oraz Czerwony Krzyż zarządziły i przeprowadziły ewakuację 700 osób z pobliskiego kąpieliska termalnego Błękitna, pracowników elektrociepłowni oraz już nielicznych mieszkańców opuszczonej osady portowej Grindavik. Miejscowość jest chroniona przez usypane wały.

Rzecznik spółki Isavia, zarządcy lotniska w Kefjaviku pod Reykjavikiem, Gudjon Helgason, poinformował, że "nie przewiduje się, aby erupcja miała wpływ na ruch lotniczy".

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Islandia: Erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.