Japonia zatwierdziła lek przeciw COVID-19

Japonia zatwierdziła lek przeciw COVID-19
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Komisja ministerstwa zdrowia Japonii wydała autoryzację na użycie molnupirawiru - leku przeciw Covid-19 w formie tabletki, wyprodukowanego przez koncern Merck & Co. - poinformowano w piątek. Od przyszłego tygodnia dostępnych będzie pierwszych 200 tys. dawek leku. Będzie to pierwszy tego rodzaju preparat stosowany w Japonii.

Rząd w Tokio podpisał umowę z producentem leku na łącznie 1,6 mln dawek - przekazała agencja Kyodo.

DEON.PL POLECA
Badania kliniczne japońskiego oddziału Merck & Co. wykazały, że lek podany pacjentom w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów Covid-19 obniża o 30 proc. ryzyko hospitalizacji lub śmierci związanej z chorobą.

Poza Japonią molnupirawir został dopuszczony już w listopadzie do użytku w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych Agencja Żywności i Leków (FDA) w czwartek wydała zgodę na używanie leku w nagłych wypadkach. Dzień wcześniej ta sama instytucja wydała podobną autoryzację dla innego leku przeciw koronawirusowi Paxlovid, produkowanego przez Pfizera. Koncern farmaceutyczny ma dostarczyć do Japonii 2 mln dawek leku, jednak na razie nie uzyskał on zezwolenia na stosowanie w tym kraju - przekazała Kyodo.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Japonia zatwierdziła lek przeciw COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.