Jeden z najbogatszych Ukraińców został zabity. Był potentatem w handlu zbożem

Jeden z najbogatszych Ukraińców został zabity. Był potentatem w handlu zbożem
Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego br. (fot. Sergey Kozlov/EPA/PAP)
PAP/mk

Ołeksij Wadaturski, ukraiński potentat w handlu zbożem, został zabity podczas rosyjskiego bombardowania Mikołajowa. Biznesmen był także działaczem partii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Jeden z najbogatszych biznesmenów Ukrainy Ołeksij Wadaturski i jego żona zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy – poinformował w niedzielę szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. "Tej nocy w wyniku kolejnego rosyjskiego zamachu terrorystycznego - ostrzału cywilnych mieszkańców Mikołajowa - zginął Ołeksij Opanasowycz Wadaturski. Bohater Ukrainy, który zasłużył na to miano swoją pracą" - napisał Arachamija na Telegramie.

Wadaturski był założycielem jednego z największych przedsiębiorstw ukraińskich i największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, firmy rolnej Nibulon. Powstała ona w 1991 roku, jako joint venture Wadaturskiego, węgierskiej firmy Kombiseed i brytyjskiej Meridian Commodities (nazwa Nibulonu pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw miast Mikołajów, Budapeszt i Londyn). W 2021 r. Forbes szacował majątek Wadaturskiego na 430 mln dol. Zajmował 24. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Ukrainie.

Mikołajów został zaatakowany przez siły rosyjskie dwukrotnie w nocy z soboty na niedzielę. Wcześniej szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował, że w wyniku tych ostrzałów zginęła jedna osoba, a dwie doznały obrażeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Jeden z najbogatszych Ukraińców został zabity. Był potentatem w handlu zbożem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.