Kard. Vincent Nichols: módlmy się za księcia Filipa i jego bliskich

Kard. Vincent Nichols: módlmy się za księcia Filipa i jego bliskich
Opactwo Westminsterskie. Fot. Michele Piacquadio / depositphotos.com
2 miesiące temu
KAI/mł

„Modlimy się, aby mógł teraz spoczywać w pokoju. Ale spokój i odpoczynek to nie wszystko. Nie, obietnice dane przez Jezusa są bogatsze i bardziej satysfakcjonujące."  - mówił kard. Vincent Nichols podczas mszy żałobnej w intencji księcia Filipa.

"Zaprawdę, obietnica Jezusa jest tak wyraźna: «Wolą mojego Ojca jest, aby każdy, kto ujrzy Syna i uwierzy w Niego, miał życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym»" - tłumaczył kardynał. Prosił też o modlitwę w intencji zmarłego i jego bliskich: „Każda pogrążona w smutku rodzina potrzebuje pocieszenia i wsparcia, nie bardziej niż pogrążona w żałobie żona, a nasza królowa. Niech więc nasze modlitwy przyczynią się do jej pocieszenia i wsparcia”.

"Wewnętrzne światło nauk Chrystusa" źródłem pociechy

Modlący się w ostatnią sobotę w katedrze westminsterskiej kard. Vincent Nichols przypomniał również słowa ubiegłorocznego orędzia królowej z okazji Bożego Narodzenia, w którym wyraźnie podkreśliła: „Nauki Chrystusa zawsze służyły jako moje wewnętrzne światło”.

Cytując te słowa, kard. Nichols powiedział: „Jak bardzo będzie dzisiaj pielęgnować to wewnętrzne światło! Jak bardzo się modlimy, aby to światło Chrystusa dało jej pociechę, ciepło i nadzieję. Jej przesłanie na ostatnie Boże Narodzenie dotyczyło ciemności i światła. Mówiła o ciemnościach miesięcy prawie całkowitego zamknięcia, które wówczas przeżywaliśmy. Mówiła o «Jezusie, światłości świata» i świetle dawanym przez tak wielu, którzy w bezinteresownym obowiązku stawiają życie innych ponad własne” – mówił kard. Nichols.

Jego życie rozgrywało się na oczach świata

W swojej homilii przypomniał również, że długie życie księcia Filipa „naznaczone było także wielkim smutkiem i trudnościami, jak to często bywa w życiu rodzinnym. Jednak w przypadku tej rodziny – przypomniał kardynał – wszystko rozgrywało się na oczach świata, wśród rozgłosu. Mam nadzieję, że wiele pocieszenia zawierają słowa św. Pawła, mówiącego: «Myślę, że tego, co cierpimy w tym życiu, nie można porównać z chwałą jeszcze nie objawioną, która na nas czeka», wolnością i chwałą dzieci Bożych” – głosił arcybiskup Westminsteru.

Pogrzeb księcia Filipa w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbędzie się w sobotę 17 kwietnia o godz. 15.00. Będzie to skromna uroczystość, w której weźmie udział tylko 30 osób, zgodnie z przepisami trwającego lockdownu. Ceremonię poprowadzi anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło
14,90 zł

Wielość symboli, modlitw i obrzędów, w których uczestniczymy w trakcie Triduum, może przytłaczać i onieśmielać. Dlatego potrzebujemy mistagoga - przewodnika, który pomoże nam rozjaśnić to, co jawi nam się jako niemożliwa do zrozumienia ciemność. Rolę...

Skomentuj artykuł

Kard. Vincent Nichols: módlmy się za księcia Filipa i jego bliskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.