Katastrofa budowlana na Florydzie. Pod gruzami znaleziono 97 ciał

Katastrofa budowlana na Florydzie. Pod gruzami znaleziono 97 ciał
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Andrey Mayatnik/depositphotos.com)
2 miesiące temu
PAP/mk

Po miesiącu od katastrofy budowlanej w Miami na Florydzie władze zakończyły poszukiwanie ofiar. W gruzach budynku mieszkalnego strażacy odnaleźli szczątki 97 osób.

O zakończeniu poszukiwania ofiar zawalenia się apartamentowca w Surfside na Florydzie poinformowało amerykańskie radio publiczne NPR.

Do tragedii doszło 24 czerwca br. Lokalne władze obawiały się, że w 12-piętrowym wieżowcu zwanym Champlain Towers South mogło być uwięzionych 159 osób. Po wydobyciu szczątków liczba ofiar śmiertelnych spadła do 97. Okazało się, że wielu lokatorów 135-mieszkaniowego budynku nie było tam w czasie katastrofy.

"Zdaniem władz z osób, których ciała odnaleziono, wszystkie oprócz jednej zostały zidentyfikowane. Proces ten stawał się coraz trudniejszy z powodu fali upałów i gwałtownych ulew, które nawiedziły okolicę w ostatnich tygodniach" – podało radio dodając, że z upływem czasu nie wszystkie szczątki mogły być zidentyfikowane wizualnie i w sukurs przyszły badania naukowe.

Według „New York Timesa" w akcji poszukiwań brało udział ponad 200 ratowników. Niektórzy przybyli z Meksyku i Izraela.

Przyczyny zawalenia się budynku badają specjaliści z krajowego instytutu ds. standardów i technologii (NIST). Jest to agencja federalna, którą zaangażowano m.in. do przeprowadzenia analizy po atakach terrorystycznych na World Trade Center.

"Wcześniejsze raporty wykazały, że lokalne władze ostrzegały mieszkańców o 'poważnych uszkodzeniach strukturalnych' i 'poważnym błędzie' w konstrukcji budynku już w październiku 2018 roku, na trzy lata przed obowiązkową 40-letnią inspekcją budynku" – przypomniało NPR.

Zwróciło uwagę, że jeszcze w kwietniu rada lokatorów pisała o "fatalnych ustaleniach dotyczących stanu budynku". Wskazała na pilną potrzebę napraw kosztem 15 mln dolarów, twierdząc, że dyskusje ciągnęły się miesiącami i latami.

Prokurator dla hrabstwa Miami-Dade Katherine Fernandez Rundle mówiła, że odnotowano wiele próśb inżynierów i adwokatów o dostęp do miejsca katastrofy, by przyspieszyć cywilne pozwy sądowe. Jak wyjaśniła, nie można tego uczynić, ponieważ miejsce zdarzenia i związane z nim materiały są wciąż przedmiotem śledztwa i innych badań.

"Miejsce katastrofy kontroluje policja hrabstwa Miami-Dade. Zostało zakwalifikowane jako miejsce zbrodni" – podkreśliło NPR.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
27,93 zł
39,90 zł

Uwaga! Książkę wysyłamy po 16 września!

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Katastrofa budowlana na Florydzie. Pod gruzami znaleziono 97 ciał
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.