Kiedy otwarcie granic? Wiceminister wskazuje możliwą datę

Kiedy otwarcie granic? Wiceminister wskazuje możliwą datę
(fot. Suhyeon Choi / Unsplash)
7 miesięcy temu
PAP / wiadomosci.radiozet.pl /kk

Otwarcie granic mogłoby nastąpić 15 czerwca - ocenił w czwartek wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Artur Soboń. Dodał, że byłoby korzystne dla takich spółek, jak Polska Grupa Lotnicza czy LOT. Zastrzegł, że ostateczna decyzja należy do premiera Mateusza Morawieckiego.

Wiceszef MAP pytany na antenie Programu I Polskiego Radia, kiedy nastąpi otwarcie granic podkreślił, że jest to pytanie do premiera Morawieckiego "po ocenie tych zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać".

Soboń ocenił, że mogłoby to być 15 czerwca. "Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek - mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby (...) odżyć" - powiedział.

Przyznał, że bez prowadzenia operacji lotniczych biznes lotniczy jest dzisiaj "w dużo trudniejszej sytuacji, diametralnie różnej" niż przed pandemią". "Przed koronawirusem mieliśmy sytuację, w której chcieliśmy dokonywać zakupów innych linii lotniczych" - przypominał.

Wiceminister podkreślił, że z powodu epidemii szok gospodarczy i zatrzymanie m.in. operacji lotniczych spowodowało, że trzeba odbudować siatkę połączeń i zaufanie pasażerów do korzystania z połączeń lotniczych - "stworzyć odpowiednie procedury i w samych liniach lotniczych i na lotniskach".

Zaznaczył, że przed koronawirusem LOT był w dobrej sytuacji. "Dzisiaj, tak jak każda inna linia lotnicza, jest w sytuacji dużo trudniejszej" - wskazał.

Pytany o poziom rządowej pomocy finansowej dla LOT-u odpowiedział, że "jeśli będzie potrzeba, taka pomoc zostanie uruchomiona". "Rozmawiamy o tym ze wszystkim spółkami Skarbu Państwa, które takiej pomocy wymagają" - zaznaczył.

"Myślę, że od 1 czerwca możemy już ruszyć z pomocą dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej" - powiedział. Przypomniał, że w ramach Tarczy Finansowej na rynek trafiło ponad 37 mld zł w ramach pomocy dla przedsiębiorstw.

W sprawie wypowiedział się także rzecznik rządu Piotr Mueller. "Terminarza jeszcze nie ma, natomiast myślę, że można się spodziewać, że w wakacje te loty do najważniejszych państw Unii Europejskiej będą przywrócone" - powiedział w paśmie Poranek Siódma9 Mueller.

Rzecznik rządu dopytany, kiedy może zostać zniesiony obowiązek kwarantanny po powrocie z zagranicy, powiedział: "Tego nie jestem w stanie powiedzieć. Sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Jeśli byśmy popatrzyli dwa miesiące wstecz - sytuacja na przełomie marca i kwietnia była inna niż teraz, za dwa miesiące też będzie zupełnie inna". 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik
20,94 zł
34,90 zł

Najlepsza książka teologiczna w Europie

Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej 2011

Główną różnicę między wiarą a ateizmem dostrzegam w cierpliwości. Ateizm i religijny fundamentalizm oraz entuzjazm zbyt łatwej wiary są uderzająco podobne do siebie w tym, jak...

Skomentuj artykuł

Kiedy otwarcie granic? Wiceminister wskazuje możliwą datę
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kiedy otwarcie granic? Wiceminister wskazuje możliwą datę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.