Kolejne rekordy zakażeń. Wielka Brytania: 200 tys., Włochy - 170 tysięcy zakażonych

Kolejne rekordy zakażeń. Wielka Brytania: 200 tys., Włochy - 170 tysięcy zakażonych
Fot. Davit85 / Depositphotos.com
PAP/mł

Kolejne kraje odnotowują rekordy zakażeń koronawirusem. W Wielkiej Brytanii coraz więcej starszych osób trafia do szpitali. Portugalia przewiduje wzrost do 50 tys. zakażeń na dobę. 

Rekord zakażeń w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii stwierdzono ostatniej doby ponad 200 tys. nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost w tym kraju od początku pandemii. Według danych opublikowanych przez rząd, odnotowano 218 724 pozytywnych testów. Zmarło 48 osób i tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych wśród zakażonych koronawirusem wynosi 148 941.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid powiedział, że mimo danych z ostatnich dni rząd nie zamierza na razie zaostrzać ograniczeń koronawirusowych, ale wciąż jest za wcześnie, aby wiedzieć, jak z taką ilością zakażeń poradzą sobie szpitale. - W tym momencie dane nie zawierają niczego, co sugerowałoby, że musimy odejść od planu B, mimo iż wskaźnik infekcji jest bardzo, bardzo wysoki – powiedział Javid dziennikarzom.

Minister nie ukrywał, że obecnie placówki medyczne przeżywają niezwykle trudny czas, ponieważ ilość zakażeń wariantem Omikron gwałtownie wzrasta, w tym wśród osób starszych, a około sześć funduszy szpitalnych ogłosiło stan krytyczny z powodu niedoboru pracowników.

- Niestety, obserwujemy wzrost liczby hospitalizacji, szczególnie w starszych grupach wiekowych - przyznał Javid. 

DEON.PL POLECA

Portugalia: największa liczba zakażeń od marca

W Portugalii wzrasta liczba dobowych zakażeń koronawirusem. We wtorek służby medyczne tego kraju poinformowały o największej od marca dziennej liczbie infekcji – ponad 25,8 tys. Według szacunków resortu zdrowia podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii zmarło 15 zakażonych osób. W sumie już odnotowano tam 19 tys. zgonów oraz 1,46 mln infekcji SARS-CoV-2.

Ministerstwo zdrowia wskazało, że choć już na początku stycznia dzienne liczby zakażeń koronawirusem sięgały kilkunastu tysięcy przypadków, to spodziewa się, że w najbliższych dniach dojdzie do nasilenia się zakażeń. Mogą one, zgodnie z przewidywaniami służb medycznych, przekroczyć dobowy poziom 50 tys.

Resort wskazał, że o ile pod koniec grudnia w Portugalii było 100 tys. chorych na Covid-19, to we wtorek ich liczba przekraczała już 200 tys.

Wraz z nasileniem się pandemii we wtorek rząd autonomiczny Madery, portugalskiego archipelagu na Atlantyku, ogłosił, że zaplanowane na tej popularnej wśród turystów wyspie wydarzenia kulturalne związane z karnawałem zostają odwołane. Do skutku nie dojdą też organizowane na maderskich ulicach pochody karnawałowe pomiędzy 26 lutego a 2 marca. We wtorek władze regionalnego parlamentu Madery zatwierdziły też nowe przepisy sanitarne dotyczące pracy izby. Zobowiązują one deputowanych do noszenia masek ochronnych nawet podczas wystąpień na mównicy. Podczas ostatniej doby na Maderze zachorowało na Covid-19 ponad 1,3 tys. osób.

Włochy: 1,2 miliona testów w ciągu doby, 14 proc. pozytywnych 


Ponad 170 tys. zakażeń koronawirusem stwierdzono ostatniej doby we Włoszech; to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 259 osób - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Liczba wykonanych jednego dnia testów przekroczyła 1,2 miliona. Prawie 14 proc. z nich dało wynik pozytywny. W samej tylko Lombardii zanotowano 50 tysięcy zakażeń.

W ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali trafiło we Włoszech ponad 600 chorych na Covid-19. Łącznie hospitalizowanych jest około 14 tys. osób, w tym prawie 1400 na intensywnej terapii. Media podały, że na oddziale intensywnej terapii w mieście Chieti w Abruzji są zakażone bliźnięta, które mają niespełna miesiąc. Noworodki zaraziły się od ojca. 

PAP / mł

Zobacz także: Kiedy powrót dzieci do szkół? Minister zdrowia zabrał głos

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Mistyczka ze szczecińskiego bloku 

Gdy Alicja Lenczewska zapisywała swoje dzienniki – Świadectwo i Słowo pouczenia – nie wiedziała, co się z nimi stanie. Dziś pomagają tysiącom ludzi w odnalezieniu drogi do swojego wnętrza i...

Skomentuj artykuł

Kolejne rekordy zakażeń. Wielka Brytania: 200 tys., Włochy - 170 tysięcy zakażonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.