Kolejne rozmowy z Czechami ws. Turowa

Kolejne rozmowy z Czechami ws. Turowa
fot. unsplash.com / Dominik Vanyi
PAP / tk

Ministerstwo Klimatu poinformowało o zaplanowanych na 19 sierpnia kolejnych rozmowach z rządem Czech. Dotyczyć będą działalności kopalni węgla kamiennego w Turowie. Jak podało ministerstwo, w czwartek dyskutowano w Pradze o kolejnych kwestiach.

Podczas czwartkowego spotkania strony pracowały nad wprowadzeniem do umowy zapisów, które wypracowane zostały podczas spotkań na szczeblu eksperckim - poinformowało również ministerstwo klimatu.

Rokowania mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na działalność kopalni w Turowie.

Skargę taką czeski rząd skierował do TSUE w lutym br. Zdaniem władz w Pradze rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Wydobycie nie zostało wstrzymane, ale polski rząd rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Interwencja premiera Morawieckiego

Pod koniec maja szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem ogłosił, że strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodzi się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

DEON.PL POLECA

W czerwcu rząd Czech wniósł do Trybunału o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia. Komisja Europejska dołączyła natomiast jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Kolejne rozmowy z Czechami ws. Turowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.