Komisarz ONZ: jestem przerażony doniesieniami o masowych grobach przy szpitalu Nasser

Komisarz ONZ: jestem przerażony doniesieniami o masowych grobach przy szpitalu Nasser
Ciała odkryte w masowym grobie w szpitalu Nasser w Strefie Gazy. Fot. HAITHAM IMAD / EPA / PAP
PAP / mł

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) Volker Turk wyraził przerażenie informacjami o zniszczeniu placówek medycznych Nasser i Al-Shifa w Strefie Gazy i o odkryciu tam masowych grobów – podała we wtorek agencja Reuters.

Władze palestyńskie donoszą, że w ciągu ostatnich dni znaleziono ciała w masowych grobach na terenie szpitala w Chan Junis, po tym jak opuściły to miejsce wojska izraelskie.

Niektóre z ofiar miały związane ręce

"Niektóre z ofiar miały związane ręce, co oczywiście wskazuje na poważne naruszenie międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego; wymaga to dalszego dochodzenia" – stwierdziła rzeczniczka OHCHR Ravina Shamdasani. Dodała, że Biuro Praw Człowieka ONZ pracuje obecnie nad potwierdzeniem palestyńskich doniesień dotyczących liczby znalezionych ofiar. Jak informują urzędnicy, w Nasser ekshumowano 283 ciała, a w Al-Shifa – 30.

Według doniesień mediów w grobach znaleziono ciała kobiet i osób starszych, które były zakopane pod stertami śmieci.

DEON.PL POLECA

Ginęły głównie kobiety i dzieci

Wysoki komisarz Turk potępił izraelskie ataki na Strefę Gazy, które miały miejsce w ostatnich dniach. Jego zdaniem zginęły w nich głównie kobiety i dzieci. Po raz kolejny wyraził on zaniepokojenie możliwym atakiem na miasto Rafah przy granicy z Egiptem. W jego opinii, może to doprowadzić do "kolejnych okrucieństw".

Jak podaje "The Times of Israel", Palestyńczycy mieli chować zmarłych na terenie szpitala zarówno przed, jak i w trakcie działań wojsk izraelskich. Jak zaznaczono, Siły Obronne Izraela (IDF) nie zajmują się ciałami zabitych w Strefie Gazy.

Strona izraelska do tej pory nie skomentowała tych informacji.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komisarz ONZ: jestem przerażony doniesieniami o masowych grobach przy szpitalu Nasser
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.