Konferencja ministra Niedzielskiego. Jakie obostrzenia od 1 grudnia 2021?

Konferencja ministra Niedzielskiego. Jakie obostrzenia od 1 grudnia 2021?
fot. Onet News / YouTube
PAP/dm

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że w związku nowym wariantem wirusa omikrom wprowadzony zostaje w Polsce pakiet alertowy obostrzeń.

Wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane przez Europejską Agencję ds. Kontroli Zakażeń. Na liście: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużona kwarantannę do 14 dni.

- Ma on dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążają za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.

- W przypadku tych krajów zostaje wprowadzony w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zakaz lotów - oświadczył szef MZ.

Wyjaśnił, że „osoby, które będą wracały z tych krajów - niezależnie jaką drogą - będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni”. - W tym przypadku, że nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny testem - zaznaczył Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikrona - zapowiedział zmianę zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-Schengen.

- Podjęliśmy decyzję, razem z panem ministrem Saczką, o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni - do tej pory przypominam, że kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział szef MZ.

Jak dodał, celem jest spowolnienie transmisji wirusa przez granicę.

Pakiet alertowy. Jakie ograniczenia krajowe?

Minister zdrowia ogłosił też ograniczenia krajowe.

- Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. zostaną zmniejszone do 50 proc. - dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, obiektów sportowych - podał.

W weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi - 250 osób. W siłowniach obowiązywać będzie zasada jednej osoby na 15m2.

Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.

Wszystkie regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Gdzie jest wariant Omikron?

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron pojawił się w poniedziałek kolejnych europejskich krajach - m.in. w Portugalii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W sobotę kolejne dwa przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii i jeden we Włoszech, a duże prawdopodobieństwo obecności tego wariantu zgłoszono w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii. W związku z tą sytuacją brytyjski rząd ogłosił nowe restrykcje: obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Konferencja ministra Niedzielskiego. Jakie obostrzenia od 1 grudnia 2021?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.