Biskup apeluje o rzeczową dyskusję w sprawie COVID-19

Biskup apeluje o rzeczową dyskusję w sprawie COVID-19
fot. bistumregensburg / YouTube
KAI / pk

Biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, wezwał do zaniechania ostrych tonów i wspólnego podejmowania wysiłków na rzecz pokonania pandemii. Podkreślił również swój niepokój w związku z zapowiedzianymi w programie przyszłego rządu federalnego "atakami" na ludzkie życie.

W kazaniu podczas nieszporów pierwszej niedzieli Adwentu biskup Ratyzbony wskazał na konieczność powrotu do rzeczowej dyskusji na temat pandemii koronawirusa, aby w ten sposób powstrzymać podział społeczeństwa. Zachęcił do zaniechania ostrych tonów i wspólnego podejmowania wysiłków na rzecz pokonania pandemii i przezwyciężenia jej skutków. Wskazał, że Adwent jest dobrą okazją do wprowadzenia spokoju i refleksji, abyśmy wszyscy mogli zaangażować się w prawdziwy dar Bożego Narodzenia: Narodziny Jezusa Chrystusa.

Ochrona życia

Biskup Voderholzer z niepokojem odniósł się także do aktualnego projektu umowy koalicyjnej nowego rządu federalnego. W szczególności wskazał na kwestię ochrony życia i eutanazji. Zgodnie z opublikowanym projektem umowy koalicyjnej "aborcje mają być w przyszłości częścią kształcenia i dokształcania medycznego, a możliwość bezpłatnej aborcji stać się częścią rzetelnej opieki zdrowotnej". Hierarcha zaznaczył, że zwłaszcza w okresie Adwentu "w szczególny sposób patrzymy na kobiety oczekujące na narodzony swego dziecka, mając przed oczyma Maryję, która nosiła pod swoim sercem wcielonego Syna Bożego.

- Bóg stworzył każdą istotę ludzką w łonie matki i dlatego nienarodzone dziecko ma również prawo do życia przysługujące osobie ludzkiej - powiedział bp Voderholzer. Dodał, że jest świadom problemów, jakie ciąża może powodować dla kobiet i wskazał, że Caritas, oferuje im wszelką możliwą pomoc, "ale nie może przyłożyć ręki do najgorszego ze wszystkich rozwiązań, bo to nie jest w ogóle rozwiązanie problemu, ale jego eliminacja".

Kwestia eutanazji

Niemiecki biskup przestrzegł przed planowaną przez nowy rząd federalny liberalizacją eutanazji i zauważył, że chociaż w proponowanych w jego ojczyźnie rozwiązaniach mówi się o autonomicznej decyzji, to dość łatwo może dojść do presji zewnętrznej, kiedy od ludzi starych i śmiertelnie chorych będzie się jawnie oczekiwać, że skorzystają ze swoich nowych postępowych praw, godząc się na odbieranie sobie życia.

DEON.PL POLECA

 

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup apeluje o rzeczową dyskusję w sprawie COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.