Kraków: na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza

Kraków: na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Pomnik Adama Mickiewicza łudząco podobny do oryginału stanął po drugiej stronie Sukiennic, w pobliżu Wieży Ratuszowej. Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego "Adasia" jest inicjatywą Teatru Groteska.

- To nie sen. Drugi Adam Mickiewicz na Rynku jest możliwy - powiedziała podczas oficjalnej prezentacji pomnika w poniedziałek Agnieszka Malatyńska, rzeczniczka prasowa festiwalu Materia Prima.

Monument niemal tej samej wysokości, co 124-letni oryginał został wykonany w teatralnej pracowni plastycznej. Pozostanie na Rynku przez trzy kolejne dni, a następnie będzie nieoczekiwanie pojawiał się w innych miejscach Krakowa. To akcja zapowiadająca 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima, który rozpocznie się w lutym 2023 roku.

- To nie przypadek, że Adam Mickiewicz stanął tutaj, i że Adam Mickiewicz stał się twarzą Festiwalu Materia Prima. Dzieje się tak dlatego, że Adam Mickiewicz był niezwykle wrażliwy na teatr. Uważał, że właściwie w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza w teatrze romantycznym. Na emigracji w Paryżu zetknął się z teatrem Cirque-Olympique, teatrem, który był pradziadkiem teatru formy, czyli tego teatru, który propaguje nasz festiwal Materia Prima - wyjaśniła na Rynku w Krakowie Agnieszka Malatyńska.

Tym samym Teatr Groteska nawiązuje do trwającego obecnie Roku Romantyzmu.

DEON.PL POLECA

- Chcemy także zwrócić uwagę na teatr. Teatr jako zjawisko. Teatr, który jest obecny w życiu wielu inteligentnych ludzi. Teatr, bez którego trudno żyć. Teatr, który ma wyobraźnię. Teatr, który buduje naszą wyobraźnie, a przede wszystkim teatr, w którym nie ma rzeczy niemożliwych - dodała Agnieszka Malatyńska. Akcja przebiega pod hasłem "Związki partnerskie z teatrem - polecam".

Prezentacji pomnika towarzyszył happening "przeciwników sztuki wysokiej", którzy nawoływali do "bojkotu festiwalu".

Festiwal Materia Prima organizowany przez Teatr Groteska odbywa się co dwa lata od 2010 roku, ale obecna edycja - ze względu na pandemię - wraca po czteroletniej przerwie. W lutym do Krakowa przyjadą artyści reprezentujący teatr formy z sześciu krajów - Francji, Anglii, Holandii, Danii i Szwajcarii.

- Będzie to siedem najciekawszych spektakli, które pojawiły się w ostatnich latach w Europie - powiedział Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej Festiwalu Materia Prima.

- Można je zobaczyć w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio, ale żeby je zobaczyć w jednym czasie, w jednym miejscu - to w zasadzie się w ogóle nie zdarza - dodał.

Materia Prima nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, a w Polsce do twórczości takich artystów, jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Pokazuje światowej sławy zespoły doceniane przez publiczność na całym świecie i wielokrotnie nagradzane.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Skomentuj artykuł

Kraków: na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.