Kraków: Powstało miejsce dla kobiet w ciąży uciekających przed wojną w Ukrainie

Kraków: Powstało miejsce dla kobiet w ciąży uciekających przed wojną w Ukrainie
Fot. PAP/EPA/STRINGER
PAP / tk

Przy ul. Piłsudskiego otwarto Centrum pomocy dla kobiet w ciąży uciekających przed wojną. Na miejscu uchodźczynie za darmo mogą skorzystać z pomocy medycznej, szkoły rodzenia, dostać ciążowe ubrania i wyprawkę dla noworodka.

Przestrzeń jest wynikiem starań Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie oraz wolontariuszy związanych z Rodzinnym Centrum Położniczym KOALA. Jak podkreśla inicjatorka projektu i położna Anna Przybylska, nowe Centrum jest kolejnym etapem pomocy świadczonej przez wolontariuszy od 25 lutego.

DEON.PL POLECA
- Zaczęliśmy działać dzień po rozpoczęciu wojny, ale dotąd ta pomoc była udzielana w różnych lokalizacjach - tam, gdzie było miejsce. Teraz udało się wynająć lokal i otworzyć dużą przestrzeń, do której przeniosłyśmy dwa magazyny i szkołę rodzenia. Dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu - mówi Anna Przybylska.

Do Centrum przy ul. Piłsudskiego 29 mogą przychodzić kobiety w ciąży lub mamy z niemowlętami, które w wyniku wojny w Ukrainie przyjechały do Polski po 24 lutego. Na miejscu za darmo świadczona jest pomoc w ramach szkoły rodzenia oraz pomoc medyczna w języku ukraińskim, w tym porady ginekologiczne i pediatryczne, a także pomoc psychologa, położnej, doradcy laktacyjnego i douli.

- Mamy magazyn z rzeczami, czyli darmowy sklep z ubraniami ciążowymi i ubraniami dla mam karmiących, ale też po prostu z kobiecymi ubraniami, mamy taki sam sklep darmowy z ubrankami dziecięcymi - od noworodka do dwóch-trzech lat, a także dla większych dzieci, bo i ubranka w takich rozmiarach czasami do nas docierają. Wydajemy torby, w których jest wszystko, co trzeba zabrać ze sobą do porodu w polskim szpitalu, a także pakiety, które są wyprawką dla noworodka, w których jest wszystko, co potrzebne, kiedy przychodzi na świat. Od ubranek po wózki, łóżeczka, foteliki samochodowe - wymienia inicjatorka Centrum.

Anna Przybylska podkreśla, że równie ważną częścią działalności Centrum jest kawiarenka, w której kobiety zaznajamiają się i spędzają czas.

- Powstała przestrzeń, gdzie mówi się po ukraińsku, gdzie wszystko jest w atmosferze ukraińskiej. Większość zajęć i magazyn prowadzą już w tym momencie uchodźczynie, które są specjalistkami z Ukrainy - zaznacza położna.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz we współpracy z międzynarodowymi firmami i organizacjami.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Teksty abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Kraków: Powstało miejsce dla kobiet w ciąży uciekających przed wojną w Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.