Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
2 miesiące temu
PAP / kk

Wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie – powiedział PAP przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka.

"Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu, który zostanie zbudowany w Panteonie Narodowym, nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią koronawirusa" – powiedział prof. Ziejka.

Wcześniej odprawiona zostanie msza św. żałobna w intencji zmarłego z udziałem najbliższych.

Panteon Narodowy w Krakowie otwarto uroczyście 12 września 2012 roku w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi. Znajduje się on w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła. Jest miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę w świecie. Spoczywa w nim pisarz i dramaturg Sławomir Mrożek. Złożono tam także szczątki prof. Karola Olszewskiego i urnę z ziemią z grobu prof. Zygmunta Wróblewskiego – polskich naukowców, którzy jako pierwsi w świecie skroplili tlen.

W ubiegłym roku w Panteonie Narodowym stworzono symboliczny grób kryptologa Jerzego Różyckiego i upamiętniono - poprzez złożenie urn z ziemią z miejsc spoczynku – dwóch polskich uczonych Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego, którzy dokonali wspólnie przełomowych odkryć dotyczących niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i złamali pierwsze jej szyfry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.