"Lepiej, żeby się skaleczyła niż zginęła". Dziewczynka przekazana żołnierzom przez mur lotniska w Kabulu została zwrócona rodzicom

"Lepiej, żeby się skaleczyła niż zginęła". Dziewczynka przekazana żołnierzom przez mur lotniska w Kabulu została zwrócona rodzicom
Fot. CBS News / Twitter.com
PAP / pk

Uwieczniona na zdjęciach scena przekazania dziecka obiegła świat, stając się symbolem desperacji i chaosu towarzyszących ewakuacji, jednak, jak się okazuje, historia ta miała szczęśliwe zakończenie.

Dziewczynka, która w sierpniu podczas ewakuacji z Afganistanu została przekazana żołnierzom USA ponad murem lotniska w Kabulu, przebywa z rodzicami w Arizonie - poinformował miejscowy portal Azfamily.com.

Jak powiedział w rozmowie z portalem Hamid, ojciec niespełna dwumiesięcznej dziś dziewczynki, jeszcze tego samego dnia wraz z córką i żoną wylecieli z Kabulu, a dziś mieszkają z przyjaciółmi pod Phoenix w Arizonie.

"Lepiej, żeby się skaleczyła niż zginęła"

Afgańczyk przez pięć lat pracował u boku amerykańskich żołnierzy, a w sierpniu pomagał im przy ewakuacjach. W rezultacie cztery dni po upadku Kabulu on i jego żona Sadia znaleźli się po przeciwnych stronach muru kabulskiego lotniska - on był na terenie portu lotniczego, a Sadia z dzieckiem poza nim. Kiedy Hamid zobaczył, że talibowie pod lotniskiem biją tłum Afgańczyków próbujących przedostać się na lotnisko, poprosił o pomoc jednego ze stojących obok niego marines.

"Powiedział mi, że jedyne co może zrobić, to przenieść ją nad drutem kolczastym, ale że dziecko może ucierpieć. Odpowiedziałem, że zaryzykuję. Lepiej, żeby (córka) się skaleczyła niż zginęła" - opowiedział Hamid.

DEON.PL POLECA

Jak podał później Pentagon, mająca wówczas 16 dni dziewczynka trafiła do lotniskowego szpitala prowadzonego przez Norwegów, a potem zwrócona ojcu. Mimo problemów i wycieńczenia matka zdołała po kilku godzinach przedostać się na lotnisko i tego samego dnia wylecieli z Kabulu na pokładzie wojskowego samolotu.

Hamid przyznał, że chciałby kiedyś spotkać żołnierza, który mu pomógł. - Uściskałbym go. On dosłownie uratował życie mojej córce - powiedział.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Lepiej, żeby się skaleczyła niż zginęła". Dziewczynka przekazana żołnierzom przez mur lotniska w Kabulu została zwrócona rodzicom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.