Liczba ofiar pożarów na południu Turcji wzrosła do sześciu

Liczba ofiar pożarów na południu Turcji wzrosła do sześciu
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Do sześciu wzrosła liczba ofiar pożarów w południowej i zachodniej Turcji wzrosła, gdy podczas walki z żywiołem w dystrykcie Manavgat zginęło dwóch strażaków - poinformowała w sobotę telewizja CNN Turk. Pożary wybuchły w kilku miejscach naraz w środę i szybko się rozprzestrzeniły.

Wg resortu rolnictwa 88 spośród blisko 100 pożarów jest teraz „pod kontrolą”, ale - jak podaje Associated Press - w prowincji Hatay, na południowym wschodzie kraju, wybuchły kolejne.

W południowej Turcji pożary zdarzają się często, ale w tym roku, ze względu na rekordowe upały i silny wiatr, ogień ogarnął wyjątkowo duże obszary. W piątek informowano o czterech ofiarach śmiertelnych - podaje Reuters.

Ponad 550 osób, które na skutek pożaru, wymagały pomocy medycznej, wyszło już ze szpitali, 11 nadal wymaga leczenia szpitalnego - poinformował minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca.

Ogień zabił ponad 1 tys. sztuk bydła i całkowicie zniszczył dziesiątki hektarów lasów i pól uprawnych - podaje EFE.

Pożary wybuchły w lasach w pobliżu dystryktu Manavgat w prowincji Antalya, a także miast i kurortów Alanya, Adana, Mersin, Bodrum i Marmaris. Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych, w tym do bardzo popularnej wśród zagranicznych urlopowiczów Mugli; według Reutersa ewakuowano tam część hoteli, ale według AP był to tylko jeden ośrodek.

Jak podaje Reuters, z prognoz meteorologicznych wynika, że temperatura w ogarniętych pożarami regionach ma wzrosnąć o 4 do 8 stopni Celsjusza ponad roczną średnią, a w Antalyi sięgnąć w najbliższych dniach do 43-47 stopni.

Z pożarami walczy ponad 4000 strażaków, wspomaganych przez helikoptery i samoloty, wśród których są trzy rosyjskie bombowce wodne. W piątek na terenach objętych przez ogień 183 osoby trafiły do szpitala.

Pomoc w walce z żywiołem zadeklarowały rządy Azerbejdżanu oraz Grecji, z którą Turcja ma napięte stosunki dyplomatyczne.

Ponieważ ogień pojawił się jednocześnie w kilku miejscach, władze tureckie uznały, że nie można wykluczyć, iż został zaprószony celowo - podał Reuters, a AP przypomina, iż winą za poprzednie pożary tureckie władze często obarczały kurdyjskich bojowników.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że „wszelkie niezbędne wsparcie zostanie udzielone” osobom, które ucierpiały w wyniku pożaru. Obiecał również wszczęcie dokładnego śledztwa.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Liczba ofiar pożarów na południu Turcji wzrosła do sześciu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.