Łódź: Studenci Politechniki mogą wcielać się w kobiety w ciąży, chorych i seniorów

Depositphotos.com (128484034)
PAP / pzk

Politechnika Łódzka ma nowe laboratorium, które staje się centrum projektowania i badania urządzeń, w tym prototypów. Studenci – wcielając się w kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnościami lub chore – testują, czy ich projekty sprawdzą się w codziennym życiu. Otwarte w Politechnice Łódzkiej laboratorium projektowania uniwersalnego ‘Design 4 All’ jest przeznaczone nie tylko dla studentów, ale – jak wskazuje nazwa, uczelnia otwiera się na przemysł, udostępniając swoje najmłodsze dziecko przedsiębiorcom i projektantom z zewnątrz.

Laboratorium ‘Design 4 all’ to 1000 m2 pomieszczeń na dwóch piętrach budynku PŁ. Do dyspozycji studentów jest m.in. farma drukarek 3D, ploter laserowy, frezarki i tokarki sterowane numerycznie, a także stanowiska VR (wirtualnej rzeczywistości). W LabVR, czyli centrum wirtualnej rzeczywistości, znajduje się sprzęt mający umożliwić np. odczuwanie ciąży, niepełnosprawności czy turbulencji, a wszystko w bezpiecznych warunkach laboratorium. Z kolei LabASE to dział symulacji ergonomicznych, wyposażony m.in. w system przechwytywania ruchu ciała, monitorujący aktywności fizyczne czy rejestrujący tętno.

„Laboratorium może być wykorzystywane przez studentów zajmujących się ergonomią. Projektowanie może bowiem zawierać ograniczenia, które wynikają z nas samych albo z faktu, że los spowodował konieczność innego przygotowania do życia. W laboratorium możliwe jest badanie projektów i prototypów z perspektywy osób, które mają szczególne, życiowe potrzeby” – powiedział rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik.

DEON.PL POLECA

Do dyspozycji młodych badaczy są więc okulary imitujące różne poziomy wad wzroku i naszpikowane elektroniką urządzenia badawcze, które pozwalają sprawdzić, czy sprzęty (także te najprostsze) są przyjazne np. dla kobiet w ciąży czy seniorów borykających się z określonymi dolegliwościami. To pozwoli już na etapie prototypu dostosować projekty do wymagań określonych grup odbiorców, a projekt dzięki temu będzie bardziej uniwersalny.

Korzystając z kombinezonu imitującego zaawansowaną ciążę, zwyrodnienia stawów, choroby kręgosłupa czy urazy obniżające sprawności, projektant będzie mógł osobiście sprawdzić, jak jego projekt będzie służył takim osobom. Chodzi o ergonomię, łatwość użytkowania, także ciężar. Są to specjalne obciążniki na łokcie, kolana, czy obciążające kręgosłup kamizelki, a wszystko ze wsparciem specjalistycznego oprogramowania.

„Mamy przyrządy symulujące różne stany – niedowidzenie, konkretne choroby, niepełnosprawność czy starość” – powiedział prof. Grzegorz Granosik. Dodał, że PŁ już przeprowadziła spotkania studentów z kół naukowych i doktorantów z menedżerami firm z branży automatyki i robotyki. Dla biznesu to możliwość skorzystania z badań naukowych czy testowania prototypów. Dla studentów, zdobycie praktyki przy projektowaniu, ale też szansa na znalezienie dobrej pracy.

Laboratorium zajmuje się też projektowaniem sprzętu do rehabilitacji. Takie urządzenia, które powstały w salach Politechniki, służą już pacjentom w jednym z łódzkich szpitali.

Osobny dział laboratorium to technika budowy i wykorzystania dronów. Politechnika Łódzka dorobiła się już grupy studentów wyspecjalizowanych w projektowaniu i wykorzystywaniu pojazdów bezzałogowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: Studenci Politechniki mogą wcielać się w kobiety w ciąży, chorych i seniorów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.