Papież: Niech osoby z niepełnosprawnościami będą w centrum uwagi społeczeństwa

Papież: Niech osoby z niepełnosprawnościami będą w centrum uwagi społeczeństwa
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / tk

Papież Franciszek zaapelował o to, by osoby z niepełnosprawnościami były w centrum uwagi społeczeństwa i by instytucje promowały programy włączające. Apel ten został zawarty w opublikowanym we wtorek nagraniu wideo, w którym papież przedstawił intencje modlitw na grudzień.

W orędziu opublikowanym w Watykanie Franciszek podkreślił: "Wśród najsłabszych wśród nas są osoby z niepełnosprawnością. Niektóre z nich doświadczają odrzucenia, wynikającego z ignorancji lub uprzedzeń, co czyni je zepchniętymi na margines".

- Instytucje cywilne powinny wspierać ich plany poprzez dostęp do edukacji, zatrudnienia oraz środowisk, w których wyrażana jest kreatywność - zaznaczył Franciszek.

Jak stwierdził, konieczne są programy i inicjatywy na rzecz włączania osób z niepełnosprawnością. - Przede wszystkim - dodał - potrzeba wielkich serc, gotowych im towarzyszyć.

DEON.PL POLECA

- Tu chodzi o to, by trochę zmienić naszą mentalność, aby otworzyć się na wkład i talenty tych osób z różnymi umiejętnościami, tak w społeczeństwie, jak i w życiu Kościoła - wyjaśnił papież. Zaznaczył, że "utworzenie parafii całkowicie dostępnej nie oznacza tylko usunięcia barier fizycznych, ale także zrozumienie, że musimy przestać mówić ‘oni’ i zacząć mówić ‘my’".

Franciszek zaapelował: "Módlmy się o to, aby osoby z niepełnosprawnościami były w centrum uwagi społeczeństwa i by instytucje promowały programy inkluzywne, które zwiększą ich aktywny udział".

Publikowane co miesiąc orędzia z intencjami to inicjatywa stowarzyszenia Światowa Sieci Modlitwy Papieża.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież: Niech osoby z niepełnosprawnościami będą w centrum uwagi społeczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.