Papież: Nie może być wyjątków od rządów prawa

Papież: Nie może być wyjątków od rządów prawa
Fot. Grzegorz Gałązka
PAP / tk

Sprawiedliwość jest niezbędnym warunkiem społecznej harmonii i powszechnego braterstwa, których tak bardzo dziś potrzebujemy – napisał papież w przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji Prawa Rozwoju IDLO.

Franciszek podkreślił, że sprawiedliwości potrzeba też do zbudowania świata, w którym konflikty są rozwiązywane wyłącznie pokojowo, bez prawa silniejszego, ale siłą prawa. Przyznał zarazem, iż dziś pozostajemy dalecy od tego celu, o czym świadczą wciąż nowe wojny.

Papież zaznaczył, że rządy prawa nigdy nie podlegają najmniejszym wyjątkom, nawet w czasach kryzysu. Służą one bowiem człowiekowi i mają na celu ochronę ludzkiej godności, a to nie pozwala na wyjątki.

Franciszek zastrzegł jednak, że nie tylko kryzysy stanowią zagrożenie dla wolności i rządów prawa w demokracjach. Niebezpieczna jest również błędna koncepcja osoby ludzkiej, która dziś staje się coraz bardziej powszechna. Osłabia to samą jej ochronę i stopniowo otwiera drzwi do poważnych nadużyć pod pozorem dobra.

DEON.PL POLECA

Papież zauważył, że tylko prawo może stanowić niezbędny warunek wstępny sprawowania jakiejkolwiek władzy, a to oznacza, że odpowiedzialne organy rządowe muszą zapewnić poszanowanie praworządności, niezależnie od dominujących interesów politycznych. Gdy prawo opiera się na uniwersalnych wartościach, takich jak poszanowanie osoby ludzkiej i ochrona wspólnego dobra, rządy prawa są silne, ludzie mają dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a społeczeństwa pozostają bardziej stabilne i zamożne. I odwrotnie, bez pokoju i sprawiedliwości żadne z powyższych wyzwań nie może zostać rozwiązane.

W przesłaniu do Międzynarodowej Organizacji Prawa Rozwoju papież podziękował jej za promowanie sprawiedliwości klimatycznej. Podkreślił, że zmiana klimatu jest kwestią sprawiedliwości międzypokoleniowej. Wskazał też na potrzebę walki z korupcją. Niszczy ona bowiem fundamenty samego społeczeństwa. Na tym polu szczególnie ważna pozostaje edukacja. Zasiewane we wczesnej młodości ziarna uczciwości tworzą społeczeństwo, w którym korupcja nie może się zakorzenić – napisał papież.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: Nie może być wyjątków od rządów prawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.